Wójt podwarszawskiej gminy zatrzymana przez CBA

Polska
Wójt podwarszawskiej gminy zatrzymana przez CBA
cba.gov.pl

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało panią wójt podwarszawskiej gminy Lesznowola. Zatrzymanie, to wynik śledztwa po kontroli CBA. Wójt podejrzewana jest o działanie na szkodę finansów gminy.

Kobieta miała według śledczych przekroczyć swoje uprawnienia lub nie dopełnić obowiązków i niezasadnie wypłacać odsetki od zerwanej umowy oraz umarzać należności podatkowe. Łączna kwota strat gminy ma wynosić 4 mln zł.

 

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził w środę, że rano funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA zatrzymali kobietę. - Zatrzymana wójt zostanie doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszy zarzuty - powiedział Brodowski.

"Nieprawidłowo gospodarowano nieruchomościami"

 

Według śledczych w gminie Lesznowola nieprawidłowo gospodarowano nieruchomościami. W 2013 r. i 2014 r. zawarto umowy dzierżawy z naruszeniem wymogów formalnych opisanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami - uważają agenci CBA.

 

- Podjęcie niezasadnej decyzji o odstąpieniu od jednej z umów skutkowało wypłaceniem odsetek w wysokości ok. 1,3 mln zł i tym samym wyrządzenie szkody w majątku gminy - wyjaśnił naczelnik.

 

- Ustalenia śledczych wskazują ponadto na przekroczenie uprawnień w zakresie czynności podejmowanych jako organ podatkowy w latach 2012-15, poprzez niezasadne umarzanie należności podatkowych na rzecz szeregu powiązanych ze sobą spółek dla osiągnięcia przez nie korzyści majątkowej w wysokości ok. 2,6 mln zł - podał Brodowski.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie