UE nałożyła 27 mln zł kary na producenta Hello Kitty

Biznes
UE nałożyła 27 mln zł kary na producenta Hello Kitty
Wikimedia Commons/KimonBerlin/CC BY SA 2.0

Unia Europejska nałożyła 6,3 mln euro (ok. 27 mln zł) kary na japońską firmę Sanrio Co., producenta zabawek Hello Kitty. Powodem są umowy, które firma podpisywała z europejskimi dystrybutorami w poszczególnych krajach. Kontrakty zakazywały sprzedaży produktów w innych państwach UE, co jest niezgodne z prawem unijnym.

Niekorzystne dla mieszkańców Unii warunki sprzedaży zabawek Hello Kitty funkcjonowały przez 11 lat, do grudnia 2018 roku. 

 

Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji wyjaśniła, że prowadziło to "do mniejszego wyboru i potencjalnie wyższych cen dla konsumentów i jest niezgodne z zasadami antymonopolistycznymi obowiązującymi w UE".

 

Japońska firma poinformowała, że karę odpisze od wyników finansowych za pierwszy kwartał. Zaznacza, że współpracowała z Komisją Europejską. "Sanrio w pełni akceptuje decyzję Komisji Europejskiej i zapewnia, że będzie poprawiać i egzekwować swój program zgodności z prawem unijnym".

 

Hello Kitty powstało w 1974 roku. Wizerunek kreskówkowego, antropomorficznego kotka jest obecnie wykorzystywany na 50 tys. produktów sprzedawanych w 130 krajach.

jm/luq/ AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie