Turyści "karmili" jelenie plastikiem. Dziewięć z nich padło

Świat
Turyści "karmili" jelenie plastikiem. Dziewięć z nich padło
wikimedia.commons/Jakub Hałun/CC BY-SA 4.0

Dziewięć dzikich jeleni z popularnego wśród turystów parku w mieście Nara na zachodzie Japonii padło w ostatnim czasie po połknięciu plastiku - poinformowały służby weterynaryjne lokalnej fundacji, cytowane w środę przez agencję Associated Press.

Według Fundacji Ochrony Jeleni w Narze dziewięć z 14 jeleni, jakie padły od marca, miały w żołądku skawalone plastikowe odpady i fragmenty paczuszek z jelenimi przysmakami; największa z takich był ważyła aż 4,3 kg.

 

Park w Narze, stolicy prowincji o tej samej nazwie, zamieszkuje ponad 1000 dzikich jeleni. Turyści mogą je karmić specjalnymi, niezawierającymi cukru waflami, sprzedawanymi w pobliskich sklepach.

 

Zwierzęta używane za posłańców bogów

 

Wafle nie są pakowane w plastikowe torebki, ale odwiedzający park noszą ze sobą torebki przyniesione z zewnątrz. Zdaniem weterynarza Rie Maruko zwierzęta mogą kojarzyć foliowe opakowania z jedzeniem.

 

Cytowany przez agencję Kyodo weterynarz Rie Maruko z fundacji powiedział, że padłe jelenie były tak wychudzone, iż przez skórę wyczuwalne były ich kości.

 

Jelenie mają czterokomorowy żołądek i próby strawienia przedmiotów, których strawić się nie da, mogą prowadzić u nich do niedożywienia i osłabienia. W religii shintoistycznej zwierzęta te są uznawane za posłańców bogów.

 

W środę zorganizowano akcję oczyszczania parku Nara z odpadków z udziałem ochotników.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie