Od 19 lipca nowe zasady skierowań do sanatoriów. Konieczny rok przerwy po poprzednim turnusie

Polska
Od 19 lipca nowe zasady skierowań do sanatoriów. Konieczny rok przerwy po poprzednim turnusie
Bru-nO/ Pixabay

Co roku do NFZ wpływa około 500 tysięcy skierowań na rehabilitację w sanatorium. Mniej więcej jedna trzecia pochodzi od osób, którym nie minął rok od ostatniego pobytu. Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany, które mają skrócić kolejki oczekujących.

Dotychczas osoby zainteresowane świadczeniem mogły wnioskować o kolejny pobyt tuż po powrocie z poprzedniego turnusu. Teraz będzie to możliwe po upływie roku od jego zakończenia. Dodatkowo, w wydanym 18 czerwca rozporządzeniu, Ministerstwo Zdrowia zaleca korzystanie z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Powyższe zmiany dotyczą wyłącznie osób dorosłych, które chciałyby skorzystać z refundowanego pobytu.

 

30 dni na przekazanie skierowania

 

Kolejną wprowadzaną zmianą jest obowiązek przekazania skierowania do oddziału wojewódzkiego NFZ w terminie 30 dni od dnia jego wystawienia pod rygorem utraty ważności skierowania.

 

Ostatnią nowością jest uchylenie zapisu: "Wybór miejsca i rodzaju leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej dokonany przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nie jest wiążący dla oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia".

 

Pomoże to uniknąć sytuacji, w których osoby niezadowolone z przydzielonego przez NFZ uzdrowiska będą rezygnować z turnusu.

 

NFZ w informacji dotyczącej zmian przekazał, że skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową wystawione przed 19 lipca zachowują ważność.

 

Z powodu wprowadzanych nowości w rozporządzeniu, uległ zmianie wzór wniosku skierowania. Jego aktualna wersja znajduje się między innymi na stronach oddziałów NFZ.

dc/luq/ NFZ
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie