Duma zaapelowała do rosyjskiego rządu o restrykcje gospodarcze wobec Gruzji

Świat
Duma zaapelowała do rosyjskiego rządu o restrykcje gospodarcze wobec Gruzji
wikimedia.commons/FOTOBANK.ER/CC BY-SA 3.0

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła we wtorek oświadczenie, w którym zarekomendowała rządowi zastosowanie restrykcji gospodarczych wobec Gruzji. Oświadczenie nie mówi, jakie konkretnie kroki mogłyby być podjęte, pozostawiono to do decyzji rządu.

"W związku z dalszymi nieprzyjaznymi działaniami Duma Państwowa rekomenduje rządowi Federacji Rosyjskiej rozpatrzenie celowości zastosowania wobec Gruzji specjalnych środków gospodarczych (...) i przedłożenia odpowiednich propozycji prezydentowi Rosji"  - głosi oświadczenie.

 

Deputowani odwołali się do istniejącej ustawy o specjalnych środkach gospodarczych i wezwali rząd, by przewidziane w niej działania zastosować wobec Gruzji. Ta ustawa z 2006 roku mówi o możliwości podjęcia kroków, których celem może być ograniczenie czy zakazanie operacji finansowych, działalności turystycznej, zmiana wysokości opłat celnych.

 

Wcześniej parlamentarzyści zapowiadali, że zaapelują o zakazanie importu gruzińskich win i wody mineralnej, a także zakaz przekazów pieniężnych z Rosji do Gruzji. Ostatecznie jednak w oświadczeniu nie wymieniono żadnych konkretnych restrykcji.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie