Dulkiewicz: poproszę prezydenta, by rozważył podpisanie specustawy ws. Westerplatte

Polska
Dulkiewicz: poproszę prezydenta, by rozważył podpisanie specustawy ws.  Westerplatte
Polsat News

Będę prosiła prezydenta Andrzeja Dudę - kiedy skończy się proces legislacyjny w parlamencie specustawy ws. Westerplatte - żeby rozważył kwestię jej podpisania - podkreśliła we wtorek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Dodała, że nadal chce rozmawiać o sposobie upamiętnienia tego miejsca. "Nuży mnie to już" - skomentował jej słowa historyk Sławomir Cenckiewicz.

Po posiedzeniu komisji, Dulkiewicz została zapytana przez dziennikarzy, czy - ponieważ nie widać szans na wstrzymanie procedowania specustawy - będzie zabiegała o spotkanie z prezydentem albo będzie go namawiała do zawetowania tej ustawy.

 

- Będę namawiała każdego do tego, żeby podjąć rozmowę. Miasto Gdańsk jest przykładem tego, że w dialogu można wypracowywać różne rozwiązania (…). Będę także prosiła pana prezydenta Andrzeja Dudę - jak skończy się proces legislacyjny w parlamencie - żeby rozważył kwestię podpisania tej ustawy - powiedziała Dulkiewicz.

 

Cenckiewicz: nuży mnie to już

 

Ponownie zapewniła, że chce rozmawiać o pamięci Westerplatte. - Miasto Gdańsk chce współpracować, tylko ta współpraca powinna się odbywać na partnerskich, a tak niestety nie jest - stwierdziła.

 

"Nuży mnie to już" - tak na te słowa Dulkiewicz zareagował Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

 

 

Zdaniem prezydent Gdańska, podczas senackiej komisji "była próba rozmowy, próba dyskusji". - Oferta miasta Gdańsk jest nadal aktualna, dotycząca realnej współpracy, dotyczącej pamięci o Westerplatte - dodała.

 

Przypomniała, że jej oferta to "wniesienie gruntów do nowopowstającej instytucji, ale z wpływem na to, jak ona będzie wyglądać i współprowadzenie tej instytucji".

 

Dulkiewicz: dobrym gestem rządzących byłoby wyciągnięcie ręki

 

Prezydent Gdańska wskazała, że nie jest dzisiaj na pozycji do stawiania rządowi warunków. - Zaproszenie do dialogu powinno wyjść od tej strony, która ma dzisiaj wszystkie asy w rękawie - zaznaczyła Dulkiewicz.

 

- Myślę, że dobrym gestem ze strony rządzących w Polsce byłoby wyciągnięcie ręki i naprawdę rozmowa o upamiętnieniu - jej częścią mogłoby być wycofanie się ze specustawy. Czy tak będzie? Zobaczymy - powiedziała prezydent Gdańska. Według niej ustalenie tego, jak powinno wyglądać muzeum upamiętniające Westerplatte, jest tylko kwestią rozmowy i "dobrej woli".

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie