Nuncjusz apostolski we Francji oskarżony o napaść seksualną. Watykan odebrał mu immunitet

Świat
Nuncjusz apostolski we Francji oskarżony o napaść seksualną. Watykan odebrał mu immunitet
AP

Watykan odebrał immunitet dyplomatyczny nuncjuszowi apostolskiemu we Francji arcybiskupowi Luigiemu Venturze, oskarżonemu przez kilku mężczyzn o napaść seksualną. Wiadomość o tym ogłosił w poniedziałek MSZ w Paryżu, następnie Watykan.

W komunikacie rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti poinformował, że decyzja o odebraniu immunitetu zapadła w związku z postępowaniem karnym wobec nuncjusza.

 

"To nadzwyczajny gest, który potwierdza wyrażaną od początku sprawy przez nuncjusza pełną i nieprzymuszoną wolę współpracy z francuskimi władzami sądowymi" - dodał Gisotti.

 

Wyjaśnił, że Stolica Apostolska czekała z podjęciem tej decyzji do zakończenia wstępnej fazy postępowania, o czym zawiadomiona została pod koniec czerwca i w której, jak dodał, abp Ventura uczestniczył z własnej woli.

 

"Decyzja Stolicy Apostolskiej została zakomunikowana oficjalnie władzom francuskim w zeszłym tygodniu"- oświadczył watykański rzecznik w komunikacie rozesłanym dziennikarzom.

 

O sprawie abpa Ventury głośno jest od początku tego roku, gdy jeden z pracowników merostwa w Paryżu zgłosił wymiarowi sprawiedliwości, że watykański ambasador molestował go podczas przyjęcia.

 

Pod koniec stycznia prokuratura w Paryżu wszczęła śledztwo. Od tego czasu zgłosiło się kilku innych mężczyzn z podobnymi oskarżeniami wobec nuncjusza.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie