Kryzys śmieciowy w Rzymie. Apel: wyrzucajcie jak najmniej śmieci

Świat
Kryzys śmieciowy w Rzymie. Apel: wyrzucajcie jak najmniej śmieci
Pixabay.com/ Kookay

"Ograniczcie jak najbardziej produkcję śmieci" - z takim apelem do rzymian zwróciło się komunalne przedsiębiorstwo oczyszczania miasta w związku z nasilającym się kryzysem śmieciowym. Jest on szczególnie dotkliwy z powodu prawie 40-stopniowych upałów.

 Jak podkreśla dziennik "Corriere della Sera" w poniedziałek, sytuacja w stolicy Włoch pogarsza się z godziny na godzinę, bo cały czas rośnie ilość niewywiezionych śmieci. Są one podpalane przez zirytowanych mieszkańców najbardziej zasypanych odpadkami dzielnic.

 

"Ten bezprecedensowy kryzys" - zaznacza gazeta - skłonił szefową zakładu oczyszczania miasta Ama, Luisę Melarę do zwrócenia się z bezpośrednim apelem do obywateli, by ograniczyli ilość wyrzucanych śmieci z powodu "utrzymujących się trudności".

 

W specjalnym oświadczeniu, rozpowszechnionym przez media, poproszono też rzymian o skrupulatną segregację odpadków.

 

Zepsute śmieciarki, prasownicy na zwolnieniu

 

Władze stołecznego regionu Lacjum dały w piątek zakładowi tydzień na wysprzątanie ulic Rzymu ze śmieci i wskazały listę wysypisk gotowych je przyjąć. Ultimatum to wywołało napięcia między władzami regionu i zarządem miasta.

 

W ciągu siedmiu dniu trzeba wywieźć co najmniej tysiąc ton śmieci- przypomina stołeczna prasa.

 

To walka z czasem, bo - jak pisze "Corriere della Sera" - codziennie na ulicach pozostaje 300 ton niewywiezionych śmieci.

 

Sytuację utrudnia to, że zepsutych jest 55 proc. śmieciarek. Ponad tysiąc pracowników zakładu komunalnego jest zaś na zwolnieniu.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze