Giertych: sprawa dwóch wież będzie badana w Wiedniu. Przesłuchanie 12 sierpnia

Polska
Giertych: sprawa dwóch wież będzie badana w Wiedniu. Przesłuchanie 12 sierpnia
Polsat News

- Zawiadomienie o oszustwie na szkodę Geralda Birgfellnera będzie przedmiotem badania prokuratury w Wiedniu. Otrzymaliśmy informację od austriackiej prokuratury, że wpłynął do nich wniosek o przesłuchanie Geralda Birgfellnera skierowany przez prokuratorów Renatę Śpiewak i Bogdana Święczkowskiego - poinformował na Facebooku Roman Giertych.

Pełnomocnik austriackiego biznesmena zapowiedział, że wraz z przesłuchaniem zostanie złożony wniosek o wszczęcie postępowania karnego w Austrii. Jak wyjaśnia, jest to możliwe, gdyż śledztwo nie zostało jeszcze nigdzie wszczęte a pokrzywdzonym jest austriacki obywatel i przedsiębiorca.

 

"Prokurator po zrealizowaniu wniosku polskiej prokuratury będzie mógł wyłączyć sprawę naszego zawiadomienia do odrębnego postępowania i przeprowadzić normalne, gruntowne śledztwo. Mamy nadzieję, że prokuratura wiedeńska będzie się trzymać terminów kodeksowych i już we wrześniu zostaną zrealizowane nasze wnioski" - dodaje.

 

 

Kaczyński i Sawicz na świadków

 

Giertych chce w pierwszej kolejności przesłuchać świadków, w tym Jarosława Kaczyńskiego i ks. Rafała Sawicza, który miał przyjąć od Birgfellnera 50 tys. złotych w gotówce oraz zabezpieczyć dokumentację ze spółki Srebrna.

 

W swoim wpisie podziękował również prokuratorom: Bogdanowi Święczkowskiemu i Renacie Śpiewak za zainteresowanie sprawą prokuratury wiedeńskiej.

 

"Bez wniosku o przesłuchanie byłoby to trudniejsze (ktoś złośliwy powie, że Pan Bóg diabłem orze, ale ja osobiście uważam, że w/w uruchomili austriacką prokuraturę w pełni świadomie, gdyż wiedzieli, że sprawa musi być zbadana, a nie mogli ze względów oczywistych zrobić tego skutecznie w Polsce). Tak więc 12 sierpnia tego roku zaczynamy nowy (austriacki) rozdział tej historii" - czytamy.

 

Wieżowce w centrum Warszawy

 

"Gazeta Wyborcza" opublikowała pod koniec stycznia stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 roku m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

 

Rozmowa, której stenogram publikowała "GW", dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch 190-metrowych wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Budowa - jak poddała "GW" - miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro (1,3 mld zł). W biurowcu miałyby się mieścić m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

ac/msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie