Atak na ośrodek dla młodych uchodźców w Katalonii. Sześć osób zostało rannych

Świat
Atak na ośrodek dla młodych uchodźców w Katalonii. Sześć osób zostało rannych
Twitter/Ajuntament el Masnou

Sześć osób, w tym czterech nieletnich migrantów, zostało rannych w efekcie ataku na ośrodek dla młodych uchodźców w El Masnou w Katalonii, w północno-wschodniej Hiszpanii. Większość podopiecznych placówki stanowią nieletni przybysze z Maroka.

Według niektórych hiszpańskich mediów, które w sobotę opisują zdarzenie, atak miał podłoże rasistowskie i jest już kolejnym, do którego doszło w tym roku w Katalonii na terenie ośrodka dla nieletnich migrantów z Afryki.

Z informacji katalońskiego rządu wynika, że "za atakiem na ośrodek w miejscowości El Masnou stoją grupy skrajnej prawicy". Ich ofiarą padło podczas zdarzenia czterech młodocianych migrantów, jeden z ich opiekunów, a także ochroniarz obiektu.

 

 


Według źródła zbliżonego do śledztwa głównym powodem ataku na ośrodek dla młodocianych uchodźców była zemsta za próbę gwałtu na mieszkance regionu, której miał się dopuścić jeden z podopiecznych placówki w El Masnou.

 

Katalońska policja, tzw. Mossos d'Esquadra, potwierdza, że w ostatnich dniach czerwca zatrzymała jednego z młodocianych migrantów podejrzanego o próbę agresji seksualnej wobec nieletniej dziewczyny podczas lokalnego festynu.

 

Kolejny akt agresji


Atak, do którego doszło w piątek w El Masnou, jest kolejnym aktem agresji na kataloński ośrodek dla nieletnich migrantów, którzy w sposób nielegalny dostali się do Hiszpanii. Rząd tego kraju szacuje, że łącznie bez opieki dorosłych pozostaje na jego terytorium już kilkanaście tysięcy takich osób, głównie obywateli Maroka.

Do ataków na ośrodki dla nieletnich migrantów dochodziło w 2019 r. też m.in. w katalońskich miejscowościach Canet de Mar oraz w Castelldefels. W tym drugim przypadku, w marcu, 25 zamaskowanych mężczyzn pobiło jednego podopiecznego oraz dwóch pracowników ośrodka.

Od listopada 2018 r. socjalistyczny rząd Pedro Sancheza w Madrycie prowadzi rozmowy z władzami w Rabacie na temat przekazania marokańskich dzieci, które nielegalnie dostały się do Hiszpanii i przebywają na jej terytorium bez opieki.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie