6 mln papierosów, 8 mln zł strat. Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów

Polska
6 mln papierosów, 8 mln zł strat. Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów
Straż Graniczna

Bieszczadzki Oddział SG wraz z CBŚP i KAS zlikwidował w Piekarach Śląskich nielegalną fabrykę wyrobów tytoniowych. Zatrzymano 14 osób, zabezpieczono prawie 6 mln sztuk papierosów i ponad 2 tony krajanki tytoniowej. Straty dla budżetu państwa mogły wynieść ponad 8 mln złotych.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor, do zatrzymań i likwidacji fabryki w Piekarach Śląskich doszło w poniedziałek. Działania były przeprowadzone na podstawie informacji uzyskanych z FIOD (holenderskiej służby podatkowej), a całość operacji koordynował Europol.

 

Zatrzymano dwóch Polaków i 12 Ukraińców

 

- Na jednej z posesji ujawniono kompletną linię służącą do produkcji i pakowania papierosów, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania. Znaleziono tam także bardzo dużą ilość gotowych papierosów i krajanki tytoniowej. Jednocześnie na drugiej posesji odkryto magazyn, w którym znajdowało się kilkaset kilogramów krajanki tytoniowej - przekazała mjr Pikor.

 

W czasie akcji służby zatrzymały łącznie 14 osób w wieku od 24 do 43 lat, w tym dwóch Polaków i 12 obywateli Ukrainy. Mjr Pikor dodała, że jeden z zatrzymanych Polaków był poszukiwany listem gończym za wcześniejsze przestępstwa. Natomiast zatrzymani Ukraińcy mieli aktualne dokumenty legalizujące ich pobyt w Polsce.

 

 

- Jedna z osób została zatrzymana w trakcie kierowania busem, który akurat wyjeżdżał z posesji, w momencie wejścia na obiekt służb. Mężczyzna był kompletnie zaskoczony błyskawicznym działaniem funkcjonariuszy i nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Samochód, którym kierował, był wyładowany kartonami zawierającymi prawie 600 tys. papierosów w paczkach bez polskich znaków akcyzy skarbowej - wyjawiła rzeczniczka BiOSG.

 

6 mln gotowych papierosów

 

Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli na miejscu łącznie prawie 6 milionów sztuk gotowych papierosów oraz ponad 2 tony krajanki tytoniowej.

 

W akcji brali udział funkcjonariusze BiOSG, policjanci z Gdańska zwalczający zorganizowaną przestępczość ekonomiczną we współpracy ze Śląskim Urzędem Celno-Skarbowym w Katowicach.

 

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że proceder trwał od 2018 roku. Papierosy były wywożone z Polski i rozprowadzane w innych krajach Unii Europejskiej jako jedna ze znanych zagranicznych marek.

 

Według wstępnych szacunków Skarb Państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy mógłby stracić ponad 8 mln zł.

 

Obecnie trwa wyjaśnianie okoliczności działalności podejrzanych i rolę poszczególnych osób.

 

Zatrzymanym grozi odpowiedzialność za przestępstwa karnoskarbowe.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie