Austria przyjęła ustawę zabraniającą stosowania glifosatu. "Policzek wymierzony rolnikom"

Rada Narodowa (izba niższa parlamentu Austrii) uchwaliła ustawę zakazującą stosowania glifosatu. Austria jest pierwszym państwem UE, które chce całkowicie zakazać tej wchodzącej w skład herbicydu substancji w związku z obawami, że może mieć działanie rakotwórcze.
Niektóre kraje UE wprowadziły ograniczenia w stosowaniu glifosatu, wchodzącego w skład środka chwastobójczego Roundup opracowanego przez amerykańską firmę Monsanto, należącą obecnie do koncernu Bayer. Reuters podkreśla, że Austria jest bardziej niż inne kraje Unii zaangażowana w rozwój rolnictwa organicznego.
Trucizna dla środowiska
Jest coraz więcej dowodów na rakotwórcze działanie tego środka chwastobójczego - podkreśliła w oświadczeniu szefowa Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) Pamela Rendi-Wagner, dodając, że "jest naszym obowiązkiem wykluczyć tę truciznę z naszego środowiska".
Przeciwna zakazowi była Austriacka Partia Ludowa (OeVP), uznając go za "policzek wymierzony rolnikom, którzy prawidłowo używają tej substancji".
Ustawa trafi teraz do Rady Związkowej (izby wyższej parlamentu) i nie wydaje się - jak pisze Reuters - by napotkała tam sprzeciw. Wejdzie w życie, kiedy podpisze ją prezydent Alexander Van der Bellen, były przywódca Zielonych.
Organizacje obrońców środowiska wzywają do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 roku, że związek ten jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi".
Państwa UE po wielu miesiącach impasu opowiedziały się pod koniec listopada 2017 roku za odnowieniem licencji na stosowanie glifosatu na pięć lat. Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia i Belgia, wprowadziły u siebie ograniczenia stosowania glifosatu.
Czytaj więcej