Udaremniono zamachy w Sydney. Zatrzymano trzech mężczyzn powiązanych z IS

Świat
Udaremniono zamachy w Sydney. Zatrzymano trzech mężczyzn powiązanych z IS
PAP/EPA/SAM MOOY

Australijska policja zatrzymała we wtorek trzech mężczyzn powiązanych z Państwem Islamskim, którzy planowali przeprowadzenie zamachów na komisariaty policji, sądy, kościoły i budynki dyplomatyczne w Sydney.

Policja przekazała, że zatrzymany 20-latek znajdował się pod obserwacją od roku, kiedy wrócił do Sydney z Libanu.

 

Tam również był znany policji. Mężczyźnie ma być postawiony zarzut planowania zamachu terrorystycznego. Zatrzymany miał też przygotowywać się do wyjazdu do Afganistanu, by tam walczyć w szeregach Państwa Islamskiego. Grozi mu dożywocie.

 

Przygotowania we wczesnym stadium

 

Kolejny z zatrzymanych - 23-latek - usłyszy zarzut uczestnictwa w organizacji terrorystycznej. Ich 30-letni wspólnik miał wyłudzać pieniądze od państwa.

 

Według policji mężczyźni poznali się w internecie. W ramach dochodzenia przeszukano we wtorek sześć domów.

 

Ian McCartney, szef jednostki antyterrorystycznej australijskiej policji federalnej, przekazał, że mężczyźni jeszcze nie zdążyli zakupić broni ani ładunków wybuchowych, a przygotowania do przeprowadzenia zamachów były we wczesnym stadium. Mężczyźni planowali nabyć broń za granicą.

 

To 16. udaremniony przez australijską policję atak terrorystyczny od września 2014 roku, kiedy w kraju podniesiono poziom zagrożenia - dodał McCartney.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie