Odra we Włoszech. Prawie 1100 zachorowań zanotowano do maja

Świat
Odra we Włoszech. Prawie 1100 zachorowań zanotowano do maja
Pixabay.com/ Parentingupstream

Prawie 1100 zachorowań na odrę zanotowano we Włoszech w pięciu pierwszych miesiącach tego roku - to najnowsze dane krajowego Instytutu Zdrowia, który prowadzi stały monitoring w związku z notowanym ostatnio wzrostem liczby takich przypadków. Jedna osoba zmarła.

Jak zauważono, od stycznia do maja zeszłego roku zachorowało ponad 1800 osób, a zatem w tym roku liczba ta, mimo że nadal wysoka, spadła.

 

Z biuletynu medycznego wynika, że odra wystąpiła niemal w całym kraju, z wyjątkiem regionu Basilicata. Dwie trzecie zachorowań skumulowało się w stołecznym Lacjum, w Emilii-Romanii i w Lombardii.

 

Średni wiek chorych to 30 lat, zaś 11 proc. stanowią dzieci do piątego roku życia.

 

U jednej trzeciej chorych doszło do co najmniej jednej komplikacji. Powikłania układu oddechowego były przyczyną śmierci jednej osoby w lutym tego roku.

 

Począwszy od 2013 roku we Włoszech zanotowano ponad 14 tysięcy przypadków odry; najwięcej, około 5400, było ich w 2017 roku.

W minionym roku liczba ta przekroczyła 2600.

 

Szczepionka przeciwko odrze znalazła się na liście 10 obowiązkowych szczepień dzieci wprowadzonych w zeszłym roku przez włoski rząd.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie