Kapitan statku Sea Watch 3 zwolniona z aresztu

Świat
Kapitan statku Sea Watch 3 zwolniona z aresztu
PAP/EPA/MATTEO GUIDELLI

Sąd na Sycylii zwolnił z aresztu domowego kapitan statku niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 Carolę Rackete, która została zatrzymana w nocy z piątku na sobotę, po tym gdy wbrew zakazowi władz Włoch wpłynęła z 40 migrantami do portu na Lampedusie.

Sędzia w Agrigento nie utrzymał we wtorek aresztu wobec 31-letniej Niemki i nie zastosował żadnych innych środków zapobiegawczych - podały włoskie media. Dotąd przebywała ona w areszcie domowym.


Sprawa kapitan Rackete wywołała napięcia między Włochami a Niemcami i Francją, które domagały się jej zwolnienia. Wicepremier Włoch, szef MSW Matteo Salvini nazwał ją zaś "kryminalistką" i zarzucił jej, że wpływając na Lampedusę i lekceważąc zakazy włoskich służb, dopuściła się prowokacji i "aktu wrogości".

MSW w Rzymie przygotowało już według mediów dekret o wydaleniu kapitan statku jako osoby "zagrażającej bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu". Decyzję o nakazie opuszczenia kraju podjęły też władze lokalne w Agrigento, ale musi ją zatwierdzić sąd - wyjaśniła agencja Ansa.

 

"Oczekiwałem surowej kary"


Wcześniej informowano, że Rackete oskarżona została o złamanie prawa morskiego, stawianie oporu funkcjonariuszom i użycie przemocy; za taką uznano wykonany przez nią manewr, który zagroził załodze włoskiej Gwardii Finansowej, próbującej zatrzymać statek. Sędzia z Agrigento uznał, że nie doszło do oporu wobec jednostki włoskiej służby.

W obronie kapitan Sea Watch 3 stanęli politycy włoskiej centrolewicowej opozycji i środowisk lewicy, a także część intelektualistów i artystów, argumentując, że nie może zostać ukarana za ratowanie migrantów na morzu.

Wicepremier Salvini oświadczył: "oczekiwałem ze strony wymiaru sprawiedliwości surowej kary wobec kogoś, kto zagroził życiu włoskich żołnierzy, najwyraźniej myliłem się". Potwierdził zamiar wydalenia kapitan do Niemiec.

Od roku włoskie porty są zamknięte dla statków organizacji pozarządowych, co rząd przedstawia jako skuteczny środek walki z przemytem ludzi.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!