Prezes ZUS o wzroście zobowiązań: im wyższa składka, tym wyższa emerytura

Biznes

- Rekordowe wpływy do FUS to efekt m.in. reformy, która weszła w życie 1 stycznia 2018 r., a która porządkuje sposób poboru składki - powiedziała w programie "Punkt widzenia" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jak dodała, nie można bezpośrednio łączyć wzrostu składek ze wzrostem wynagrodzeń. Podkreśliła jednak, że "im wyższa składka, tym wyższa emerytura".

Wpływ składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym kwartale 2019 r. osiągnął rekordowy poziom 49,9 mld zł i był większy od wpływu składek w porównywalnym okresie roku ubiegłego o 8,7 proc.

 

Rośnie wydolność Funduszu Ubezpieczeń

 

Biorąc pod uwagę wydatki wysokości 59,6 mld zł, wydolność FUS osiągnęła pułap 81,6 proc. Ostatni raz wydolność Funduszu na poziomie przekraczającym 80 proc. była notowana 20 lat temu, kiedy sięgnęła 83 proc. - wskazuje ZUS. Najniższą wydolność FUS zanotował z kolei w latach 2009 i 2010 r., kiedy spadła do poziomu odpowiednio 57,2 i 55,6 proc.

 

Prof. Gertruda Uścińska powiedziała w programie "Punkt widzenia", że rekordowy wpływ składek to zasługa reformy wprowadzającej tzw. e-składkę. - Ona porządkuje sposób poboru składki - dodała prezes ZUS.

 

Jak wytłumaczyła, przed reformą "było kilka przelewów". - Przedsiębiorcy płacili jedną składkę na ubezpieczenie i drugą na ubezpieczenie zdrowotne, odrębną na fundusz pracy, fundusz gwarantujący świadczenie itd. - dodała i wyjaśniła, że składki te były wysyłane na różne rachunki.

 

Teraz - jak wyjaśniła - "każdy opłaca wszystkie należności składkowe tylko łącznie".

 

"Kilkadziesiąt tysięcy wpłat miesięcznie było błędnych"

 

Reforma nie pozwoliła także na dowolność we wpłacie składki.

 

- Przed reformą kilkadziesiąt tysięcy wpłat miesięcznie było błędnych, a przedsiębiorcy wpłacali często wedle uznania. Po reformie wyraźnie widać, że to wszystko znika do jednostkowych przypadków - podkreśliła szefowa ZUS.

 

Jak dodała, w ubiegłym roku FUS otrzymał dotację z budżetu państwa przewidzianą na 47 mld zł.

 

- Z tytułu dobrego poboru składek zrezygnowano z prawie 11 mld zł, czyli wykorzystano 36 mld zł do FUS - dodała.

 

1500 zł składki

 

ZUS poinformował w czerwcu, że "osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą w 2020 r. składki o 9,7 proc. wyższe niż w roku 2019".

 

Oznacza to, że comiesięczna danina na rzecz ZUS wyniesie blisko 1500 zł.

 

- W Polsce prowadzący działalność sami decydują, od jakiej podstawy płacą składki. Państwo kiedyś przyjęło, że będzie nie mniej niż 60 proc. (prognozowanej średniej pensji - red.), ale jeżeli weźmiemy teraz pod uwagę ok. 1,6 mln prowadzących działalność, to 1,2 mln płaci składkę od 60 proc., czyli jest kilkaset tys. osób, które korzystają z ulg, w tym najwięcej prowadzących działalność, którzy płacą 30 proc. od minimalnego wynagrodzenia, więc nie możemy mówić o wzroście dlatego, że przeciętne wynagrodzenie wzrasta - powiedziała prof. Uścińska.

 

- Im wyższa składka, tym wyższa emerytura - przypomniała jednak szefowa ZUS.

 

ZUS z unijnym systemem wymiany informacji

 

Prezes ZUS jako jedna z pierwszych instytucji w Unii Europejskiej wdrożył system EESSI, który ma ułatwić współpracę między instytucjami zabezpieczenia społecznego - poinformowała w poniedziałek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

 

- Jesteśmy 15 lat w Unii Europejskiej i dzisiaj wdrożyliśmy, jako jedna z tych pierwszych instytucji w Unii, elektroniczny system wymiany informacji dot. zabezpieczenia społecznego - powiedziała na antenie Polsat News Uścińska.

 

- To oznacza, że około 20 mln obywateli Unii, w tym zdecydowana większość Polaków, którzy pracują, są aktywni w innych krajach, będą mogli liczyć na szybsze załatwienie sprawy, ponieważ ten system umożliwia elektroniczną wymianę on-line dokumentów w ustalaniu prawa, któremu podlegamy - wskazała. Jak stwierdziła, "to naprawdę jest kamień milowy".

 

EESSI to Elektroniczna Wymiana Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego (ang. Electronic Exchange of Social Security Information). Dotychczas przekazywanie informacji i dokumentów odbywało się głównie papierowo i wymagało żmudnego tłumaczenia dokumentacji, więc postępowania trwały dość długo. Dzięki EESSI procedura ma ulec skróceniu.

 

Elektroniczna wymiana informacji obejmuje dane niezbędne m.in. do rozstrzygania przynależności do systemu zabezpieczenia społecznego - w związku z zasadą, że podlega się systemowi tylko w jednym państwie - ale także przyznawania i wypłaty świadczeń międzynarodowych: emerytur, rent, zasiłków i odszkodowań, jak również dochodzenia należności z tytułu nieopłaconych składek i nadpłaconych świadczeń w innych państwach Unii Europejskiej.

 

Starsze odcinki programu "Punkt widzenia" są dostępne tutaj.

zdr/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie