Oddane, wierne i pomocne. W Dzień Psa czekamy na zdjęcia Waszych pupili

Polska

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. To oddane, wierne i bardzo inteligentne zwierzę. 1 lipca obchodzi swoje oficjalne święto - Dzień Psa. Zostało ono ustanowione 10 lat po wejściu w życie ustawy o ochronie zwierząt. Swoimi podopiecznymi pochwalili się już funkcjonariusze, dla których pies to także partner z pracy. Czekamy na zdjęcia Waszych ulubieńców.

Natura obdarowała psa niezwykłą psychiką i silnie rozwiniętymi zmysłami słuchu, wzroku, a przede wszystkim węchu. Dlatego też już wieki temu ludzie zorientowali się, że pies może być nie tylko przyjacielem, ale i pomocnikiem.

 

Odkryto, że niektóre rasy mają wyjątkowe umiejętności, które mogą być dużym wsparciem podczas codziennej pracy. Psy zaczęły pomagać pasterzom, myśliwym podczas polowania, czy chronić nasze domy przed intruzami. Są jednak i takie, które mają bardzo ważne, ale i niebezpieczne zadania.

 

Swoimi podopiecznymi i partnerami ze służby pochwalili się już polscy policjanci z województwa łódzkiego - służbę w policji pełni tam 59 psów.

KWP Łódź

 

Pierwsze sygnały o wykorzystaniu psów do pomocy funkcjonariuszom dochodzą z XXII wieku z Francji, gdzie po zmroku zamykano bramy miast i spuszczano psy, by te chroniły ich mieszkańców. Ich wyjątkowe umiejętności zaczęto również dostrzegać na początku XIX wieku w Anglii, kiedy to pomagały policjantom tropić złodziei.


W Polsce w policji służą najczęściej owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie malinoisy. W służbie można jednak spotkać również labradory, cocker spaniele, jack russel teriery oraz nowofunlandy.


Nie jest istotna płeć psa. Ważne, by był zdrowy posiadał psychiczne predyspozycje, miał skończone dwa lata i był w budowie i szacie zgodny z wzorcem rasy.

"Bez nich nasza służba na pewno byłaby trudniejsza. Zawdzięczamy im wiele naszych sukcesów, a zaginione osoby, odnalezione dzięki niezawodnym psim nosom, nawet zdrowie i życie" - napisali funkcjonariusze Straży Granicznej.

 

 

 

grz/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie