Niszczyciel USS Carney z Tomahawkami na pokładzie wpływa do Odessy

Świat
Niszczyciel USS Carney z Tomahawkami na pokładzie wpływa do Odessy
U.S. Naval Forces

Niszczyciel USS Carney, który wyposażony jest w pociski manewrujące Tomahawk, weźmie udział w rozpoczynających się we wtorek na Ukrainie wielonarodowych manewrach Sea Breeze 2019. W poniedziałek ma wpłynąć do portu w Odessie.

Ćwiczenia Sea Breeze 2019 odbędą się na morzu i lądzie w obwodach odeskim, mikołajowskim i chersońskim. Ogółem weźmie w nich udział 30 okrętów, 30 samolotów oraz ponad 900 żołnierzy. Organizatorami manewrów są Ukraina i Stany Zjednoczone, a oprócz żołnierzy tych dwóch krajów w tym roku w ćwiczeniach uczestniczyć będą wojskowi z Bułgarii, Rumunii, Turcji oraz Gruzji.

 

Wylądowały już samoloty NATO 

 

USS Carney, wyposażona w pociski manewrujące Tomahawk jednostka, przepłynęła w niedzielę wieczorem przez Cieśninę Bosfor i udała się w stronę wybrzeży ukraińskich – podała agencja Interfax. W poniedziałek niszczyciel spodziewany jest w Odessie. 

 

Już w sobotę w Odessie zacumował szybki okręt transportowo-desantowy amerykańskiej marynarki wojennej USNS Yuma. Na miejscowym lotnisku wojskowym wylądowały również samoloty NATO ze sprzętem i żołnierzami, którzy wezmą udział w manewrach - amerykański samolot transportowy C-130J Hercules oraz brytyjski A400 Atlas.

 

Nasilenie obecność po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej

 

Okręty państw NATO nasiliły swoją obecność na Morzu Czarnym po incydencie, do którego doszło w listopadzie ubiegłego roku w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim i kontrolowanej przez Rosjan.


Pod koniec listopada 2018 roku siły rosyjskie ostrzelały trzy małe okręty ukraińskie, które próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie. Jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg aresztowano. Są oni przetrzymywani przez Rosjan do dziś.

grz/ PAP, bielsat.eu, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie