Nieoficjalnie: w referendum w SLD większość za koalicją w wyborach

Polska
Nieoficjalnie: w referendum w SLD większość za koalicją w wyborach
Twitter/Zachodniopomorskie SLD

Większość uczestników sobotniego referendum w SLD w sprawie formuły startu w wyborach parlamentarnych opowiedziała się za startem koalicyjnym - wynika z nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych od działaczy Sojuszu.

Referendum odbywało się w sobotę w godzinach 10-14 w ponad 300 kołach partyjnych SLD. Członkowie Sojuszu odpowiadali na dwa pytania - czy popierają start w wyborach w bloku ugrupowań demokratycznych lub czy popierają start samodzielny. Wynik referendum ma być ogłoszony w poniedziałek 1 lipca.

 

Pragnący zachować anonimowość działacze SLD, przekonują, że w ich regionach zdecydowanie zwyciężyła opcja startu koalicyjnego. Ich zdaniem można uznać, że podobnie było gdzie indziej. Np. wśród warszawskich działaczy partii koalicja uzyskała bardzo zdecydowaną przewagę.

 

- Spędziłem wczoraj w pomieszczeniu gdzie było referendum trzy godziny i rozmawiałem z tymi, którzy przychodzili. Zdecydowana większość przychodzących i głosujących deklarowała, że będą optować za koalicją - powiedział PAP prominentny działacz SLD z jednego z miast wojewódzkich. - Ten "exit poll" sugeruje więc wyraźne zwycięstwo opcji koalicyjnej - dodał.

 

Zwycięstwo opcji koalicyjnej nie oznacza, że SLD przystąpi do koalicji tworzonej przez PO i Nowoczesną. Z rozmów z niektórymi działaczami wynika, że teoretycznie cały czas możliwe jest porozumienie ugrupowań lewicowych. W przyszłym tygodniu szef SLD Włodzimierz Czarzasty ma rozmawiać m.in. z liderami Lewicy Razem.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie