"Wiosna nie przekreśla żadnej drogi. Nie powiedzieliśmy, jak będziemy startować w wyborach"

Polska

- Wiosna sobotnią decyzją nie przekreśliła żadnej drogi przed wyborami do parlamentu; nie powiedzieliśmy, jak będziemy startować - powiedział w "Śniadaniu w Polsat News" polityk tego ugrupowania Krzysztof Gawkowski. - Będziemy rozmawiali z Wiosną, jeśli jej deklaracja jest szczera i utrzyma się przez dłuższy czas - zapowiedział Marcin Kierwiński z PO.

Władze Wiosny upoważniły w sobotę lidera partii Roberta Biedronia do rozmów z Koalicją Europejską (był to projekt na wybory do europarlamentu; współtworzyły go PO, PSL, Nowoczesna, SLD i Zieloni) o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych. Wiosna nadal rozpatruje też możliwość samodzielnego startu w wyborach albo udziału w koalicji ugrupowań lewicowych.

 

"Nie wykluczamy żadnego wariantu startu w wyborach"

 

Gawkowski tłumaczył w niedzielę w Polsat News, że jego ugrupowanie sobotnią decyzją nie przekreśliło żadnej drogi przed wyborami do parlamentu. - Widzimy potencjał do tego, że możemy usiąść do rozmów, porozmawiać o wspólnocie programowej, jak może wyglądać wspólnota listy kandydatek i kandydatów różnych opcji politycznych, ale nie powiedzieliśmy, jak będziemy startować - zaznaczył.

 

- Nie wykluczamy żadnego wariantu - dodał, wskazując na ewentualny samodzielny start Wiosny lub w szerokiej koalicji ugrupowań lewicowych.

 

Marcin Kierwiński (PO-KO) powiedział, że pozostało bardzo mało czasu na rozmowy uzgodnieniowe godzące kwestie programowe między

Wiosną a PO i trzeba do takich rozmów było zasiąść przed wyborami do europarlamentu.

 

- Teraz jest bardzo, bardzo mało czasu, aby uzgodnić jeden wspólny program, pogodzić bardziej konserwatywny program PSL z kwestiami lewicowymi - zastrzegł Kierwiński. 

 

"Pójście ludowców w jednym bloku z Wiosną, to jest otwarcie drogi do wygranej PiS"

 

- Uważamy, że naturalnym partnerem dla PSL przy utworzeniu bloku centrowego mogłaby być Platforma Obywatelska i inne środowiska, którym bliskie jest polityczne centrum. Pójście ludowców w jednym bloku z Wiosną, to jest otwarcie drogi do wygranej PiS w wyborach parlamentarnych - ocenił Paszyk. Przypomniał, że na stole leży cały czas projekt PSL - Koalicji Polskiej.

  

ml/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie