Niemcy: wielotysięczna demonstracja na rzecz praw pracowników

Świat
Niemcy: wielotysięczna demonstracja na rzecz praw pracowników
Twitter.com/IG Metall

Dziesiątki tysięcy ludzi zebrały się w sobotę w Berlinie na demonstracji zorganizowanej przez związek zawodowy IG Metall na rzecz sprawiedliwości społecznej w przechodzeniu do nowych, wymuszonych zmianami klimatu modeli w gospodarce, transporcie i energetyce.

Rzeczniczka IG Metall mówiła o ponad 50 tys. demonstrantów przybyłych z całych Niemiec, policja - o "kilkudziesięciu tysiącach".

 

Uczestnicy wydarzenia przed Bramą Brandenburską domagali się od władz i pracodawców, by nie ignorowali kwestii takich jak digitalizacja, prośrodowiskowe zmiany w energetyce czy transporcie, a przy tym zadbali o zachowanie miejsc pracy.

 

Wielu demonstrujących związkowców nosiło czerwone czapki i czerwone koszulki z napisami takimi jak "Zastój jeszcze nigdy niczego nie zmienił" czy "Bez planu? Bez nas!".

 

 

Cyfryzacja i zmiany klimatyczne to wielkie wyzwanie dla przedsiębiorstw i przyszłości zatrudnienia - wskazał szef IG Metall Joerg Hofmann. Co drugi pracodawca "nie ma dziś pojęcia, jak przygotować swoją firmę na przyszłość" - podkreślił, dodając, że IG Metall domaga się "szkoleń zamiast zwolnień".

 

- Transformacja powinna być społeczna, ekologiczna i demokratyczna - podkreślił.

 

 

 

Do sobotniej demonstracji przyłączyły się także inne organizacje występujące w obronie środowiska naturalnego i praw socjalnych. Domagano się osłon socjalnych i szans dla obywateli w obliczu nadchodzących zmian oraz przestrzegano, że w przeciwnym razie społeczeństwom grożą podziały.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie