Zarzuty dla 6 obecnych i byłych pracowników urzędu skarbowego w Sosnowcu

Polska
Zarzuty dla 6 obecnych i byłych pracowników urzędu skarbowego w Sosnowcu
Google Street View

Prokuratura przedstawiła zarzuty sześciu zatrzymanym przez ABW obecnym i byłym pracownikom aparatu skarbowego. Dotyczą one działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w I Śląskim Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu.Podejrzani nie przyznali się do winy. Po przesłuchaniu w prokuraturze cała szóstka została zwolniona.

 

- Zastosowano wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze. Wszyscy zostali zobowiązani do wpłaty poręczeń majątkowych w kwocie po 30 tys. zł. Cztery z sześciu podejrzanych osób, które nadal pracują w strukturach skarbowych, zostały dodatkowo zawieszone w czynnościach pracowników organów administracji skarbowej - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary.

 

Nadzorowane przez katowicką prokuraturę śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, działających w latach 2009-2017 na szkodę interesu publicznego oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne podmioty.

 

Zatrzymano sześć osób

 

Na polecenie prokuratora w środę funkcjonariusze katowickiej delegatury ABW, przy udziale funkcjonariuszy Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów, zatrzymali sześć osób - pełniących w latach 2012-2017 różne funkcje w sosnowieckim urzędzie.

 

- Wobec tych osób prokurator wydał postanowienie o przedstawienie zarzutów popełnienia przestępstw działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Jest to czyn kwalifikowany z art. 231 par. 2 kodeku karnego zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności - podała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

 

- W toku prowadzonego śledztwa pozyskano materiał dowodowy, z którego wynika, że pracownicy urzędu skarbowego nienależycie zabezpieczali roszczenia publicznoprawne Skarbu Państwa. Działania te doprowadziły m.in. do uzyskiwania nienależnych zwrotów podatku VAT oraz ukrycia przez nierzetelnych podatników majątku, który powinien podlegać egzekucji administracyjnej - dodała PK.

 

Biorąc pod uwagę wcześniejsze ustalenia śledztwa, szef Krajowej Administracji Skarbowej zlecił przeprowadzenie kontroli w urzędzie skarbowym, odbywała się ona od 8 października 2018 roku do 15 lutego 2019 r. "Wyniki tej kontroli legły u podstaw sformułowania przez prokuratora zarzutów popełnienia wyżej wskazanych przestępstw i wydania nakazów zatrzymania i doprowadzenia urzędników skarbowych do Prokuratury Regionalnej w Katowicach" - wskazała PK.

 

Jak podawał wcześniej rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, wśród zatrzymanych przez ABW osób jest pięć kobiet i mężczyzna. Według nieoficjalnych informacji są wśród nich m.in. byłe zastępczynie naczelnika sosnowieckiego urzędu. Zarzuca im się, że jako funkcjonariusze publiczni przekroczyli swoje uprawnienia lub nie dopełnili obowiązków działając na szkodę interesu Skarbu Państwa i dla osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne podmioty.

 

Żaryn podał, że takie działania zatrzymanych doprowadziły m.in. do uzyskiwania nienależnych zwrotów podatku VAT przez grupy przestępcze oraz do ukrycia majątku przez nierzetelnych podatników. Jak dodał rzecznik, ogółem w latach 2009-17 Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu dokonał zwrotów podatku VAT na ponad 24 mld zł.

 

Naczelnik urzędu popełnił samobójstwo, zarzuty dla b. prezesów Zagłębia Sosnowiec, Ruchu Chorzów i b. dyrektora Cracovii

 

To kolejne osoby objęte śledztwem wyłączonym ze sprawy byłego naczelnika sosnowieckiego urzędu skarbowego Marcina K. Podejrzany o przyjmowanie łapówek naczelnik został aresztowany w lutym 2017 r. Po zatrzymaniu został odwołany ze stanowiska. Prokuratura przedstawiła mu zarzuty dotyczące popełnienia 30 przestępstw korupcyjnych. Łączna kwota korzyści majątkowych, jakie miał przyjąć, przekracza 600 tys. zł. W sierpniu 2017 r. w areszcie Marcin K. popełnił samobójstwo.

 

Od czasu przedstawienia zarzutów pierwszym osobom, w śledztwie pojawiły się także nowe wątki. W całym postępowaniu przedstawiono zarzuty już ponad 40 podejrzanym; kilkunastu z nich zostało oskarżonych.

 

Wśród osób, które w usłyszały zarzuty w różnych wątkach sprawy są m.in. prezes klubu piłkarskiego Zagłębie Sosnowiec Marcin Jaroszewski (wyraził zgodę na podanie nazwiska), przedsiębiorca Piotr D., b. prezes i b. udziałowiec Ruchu Chorzów Dariusz S., b. wiceprezes Ruchu i dyrektor sportowy Cracovii Mirosława M., którzy mieli korumpować naczelnika.

 

Zatrzymano też m.in. urzędniczki skarbowe, które miały założyć zorganizowaną grupę przestępczą, wyłudzającą podatek VAT oraz pięć osób pełniących rolę tzw. słupów w tej działalności. ABW zatrzymała też wcześniej b. wiceprezesa jednej ze śląskich spółek Marcina S. oraz Dario T., którzy również poprzez fikcyjne zatrudnienie członka rodziny naczelnika K. przekazywali mu korzyści majątkowe, w zamian otrzymując przychylność dla powiązanych z nimi podmiotów gospodarczych.

 

Jedna z zatrzymanych ostatnio przez ABW - Bernadeta I. jest już oskarżona w podstawowym wątku sprawy o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. W tej części sprawy akt oskarżenia objął 12 osób.

 

Śledczy zaznaczają, że sprawa jest wielowątkowa i nadal rozwija się. Niewykluczone są zatrzymania innych osób.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie