W Krakowie będzie nocny burmistrz. "Nie ma być szeryfem od interwencji"

Polska
W Krakowie będzie nocny burmistrz. "Nie ma być szeryfem od interwencji"
pixabay.com/grz3s

W Krakowie powinien być nocny burmistrz - zdecydowali w środę radni, którzy zobowiązali prezydenta do jego powołania. Nowy urzędnik ma zajmować się takimi sprawami, jak hałas wywołany przez mieszkańców i turystów, bezpieczeństwo w miejscach najczęściej odwiedzanych nocą i zwiększenie efektywności komunikacji nocnej.

Pomysłodawcy uchwały radni klubu Koalicji Obywatelskiej wskazywali, że nocnego burmistrza ma wiele miast na świecie, zwłaszcza tych, które, tak jak Kraków, odwiedza dużo turystów, i w których może dochodzić do konfliktów między potrzebami przyjezdnych i mieszkańców. Mają go m.in. Amsterdam, Berlin, Londyn i Paryż.

 

Zgodnie z przyjętą uchwałą kierunkową nocny burmistrz ma być urzędnikiem mającym duże uprawnienia powierzone mu przez prezydenta. Stałby on na czele komisji złożonej z przedstawicieli różnych grup społecznych zainteresowanych tym, żeby życie nocne Krakowa nie było uciążliwe. Komisja miałaby wypracowywać rozwiązania konkretnych problemów, które nocny burmistrz przedstawiałby władzom miasta.

 

Nocny burmistrz ma zadbać o "zrównoważony rozwój gospodarki nocy"

 

- Nocny burmistrz miałby zająć się próbą pogodzenia różnych sprzecznych interesów w funkcjonowaniu miasta nocą: z jednej strony mieszkańców, z drugiej branży turystycznej i gastronomicznej. Chodzi o znalezienie rozwiązań systemowych, które pozwolą odciążyć dzielnice najbardziej narażone na negatywne skutki funkcjonowania gospodarki nocy, ale też pozwolą na jej zrównoważony rozwój - mówił przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski.

 

Dodał, że to do prezydenta należeć będzie decyzja, czy nocny burmistrz będzie jego pełnomocnikiem, czy dyrektorem-koordynatorem.

 

Zastrzegł, że nocny burmistrz nie ma być "szeryfem", do którego mieszkańcy będą dzwonić z interwencjami - od tego są służby: straż miejska i policja. - Ale nocny burmistrz powinien wiedzieć, jak miasto funkcjonuje nocą, znać realia, więc przynajmniej częściowo powinien pracować w godzinach nocnych - dodał Miszalski.

 

Nie ma jeszcze decyzji prezydenta

 

Prezydent Jacek Majchrowski nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, Zaznaczył, że trzeba się zastanowić nad ustanowieniem nocnego burmistrza, który ma pełnić rolę bardziej doradczą, pamiętając, że w mieście pracuje całą dobę wiele instytucji, które dbają o jego funkcjonowanie i bezpieczeństwo także w nocy.

 

Za powołaniem nocnego burmistrza opowiedziało się 25 radnych, 11 było przeciw.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie