Na obecną chwilę nie ma informacji o Polakach poszkodowanych w zamachach w Tunezji

Świat
Na obecną chwilę nie ma informacji o Polakach poszkodowanych w zamachach w Tunezji
PAP/EPA/STR

Na chwilę obecną nie ma informacji o obywatelach Polski wśród poszkodowanych w zamachach w Tunezji - powiedziała rzecznik MSZ Ewa Suwara. Jak mówiła, w ocenie MSZ w Tunezji "poziom bezpieczeństwa wymaga ostrożności".Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Tunezji poinformowało, że w czwartek w stołecznym Tunisie doszło do dwóch samobójczych zamachów terrorystycznych.

- Na ten moment nie mamy informacji o obywatelach Polski wśród poszkodowanych w zamachach. Służby konsularne są w kontakcie z władzami lokalnymi, mamy wszystkie informacje i monitorujemy sytuację" - powiedziała Suwara.

 

Zaznaczyła, że tak w przypadku Tunezji, jak i wszystkich innych krajów MSZ apeluje do Polaków, by odpowiednio przygotowali się do wyjazdów. - W ramach przygotowania pierwszym etapem jest weryfikacja dokumentów podróży, w tym sprawdzenie czy posiada się ważną wizę. Kolejną istotną rzeczą jest ubezpieczenie turystyczne - powinno ono odpowiadać typowi aktywności, którą planujemy w czasie wakacji. Trzecia rzecz to weryfikacja informacji co do tego, jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa - powiedziała rzecznik MSZ.

 

- Co do samej Tunezji oceniamy, że poziom bezpieczeństwa wymaga ostrożności. Natomiast jest on zróżnicowany w zależności od tego, o którym regionie Tunezji mówimy - stwierdziła Suwara. Zaznaczyła, że w przypadku Tunezji MSZ stosuje trzy różne poziomy ostrzeżeń: "zachowanie szczególnej ostrożności", "MSZ odradza podróże, które nie są konieczne" oraz "MSZ odradza wszelkie podróże".

 

- W zależności o tego, który to jest region, konkretna z naszych rekomendacji ma zastosowanie. Podkreślam, to nasza rekomendacja, nie jest ona w żaden sposób prawnie zobowiązująca - powiedziała rzecznik MSZ. Dodała, że MSZ generalnie odradza wyjazdy indywidualne do Tunezji. - Sugerujemy wyjazdy zorganizowane, grupowe. Zalecamy też, by nie poruszać się w porze wieczornej i popołudniowej poza obszarami turystycznymi - dodała.

 

Jak dodała, aktualne informacje na tematy związane z podróżami zagranicznymi można też znaleźć na koncie Twitterze: @PolakZaGranica. - Przekazujemy tam na bieżąco informacje o sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu Polaków - zaznaczyła rzecznik MSZ.

 

 

 

 

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Tunezji poinformowało, że w czwartek w Tunisie doszło do dwóch samobójczych zamachów terrorystycznych. W jednym z nich zginął policjant, a kilka osób zostało rannych.

 

Pierwszy atak miał miejsce w centrum miasta, nieopodal ambasady Francji. W tym ataku zginął policjant, a jeden funkcjonariusz i trzech cywilów zostało rannych. Drugi zamachowiec wysadził się w powietrze w pobliżu komisariatu policji na przedmieściach. Cztery osoby zostały ranne. Nie wiadomo, kto stoi za atakami. Rzecznik MSW Tunezji Sofian Zaak poinformował, że sprawców jeszcze nie zidentyfikowano. Zaapelował też o zachowanie spokoju.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie