Tragiczny bilans na drogach. "To są liczby, które nie cieszą"

Polska
Tragiczny bilans na drogach. "To są liczby, które nie cieszą"
Polska Policja

Od początku wakacji doszło do 47 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Sześć z nich wydarzyło się w ciągu ostatniej doby - wynika z opublikowanej w środę interaktywnej "Mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - Wakacje 2019". W wypadkach tych zginęły 52 osoby.

Jak poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, od początku wakacji do 25 czerwca w wypadkach drogowych zginęły 52 osoby, osób rannych było 731. W tym okresie odnotowano w sumie 620 wypadków. Ostatniej doby zginęło 6 osób, rannych zostało 113.

 

Miej wypadków i ofiar

 

"To są liczby, które nie cieszą - choć można powiedzieć, że to są lepsze liczby niż rok temu. Mamy o 89 mniej wypadków, mamy o 10 mniej ofiar wypadków, mamy o 124 mniej osób rannych" - wskazał Kobryś.

 

Na interaktywnej mapie policji informacje są umieszczane od drugiego dnia wakacji. "Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat!" - jest napisane przed prezentowaną mapą.

 

 

Policja zwraca uwagę również na to, że wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem, a wynikiem niebezpiecznego zachowania kierowcy lub pieszego.

 

Zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego

 

Autorzy mapy przypomnieli o zasadach, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego, m.in. o respektowaniu przepisów ruchu drogowego, w szczególności przestrzegania ograniczeń prędkości, o trzeźwości, korzystaniu z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci, ograniczaniu do minimum rozmów telefonicznych, a w razie konieczności korzystaniu z zestawu głośnomówiącego, o dostosowaniu prędkości do warunków atmosferycznych czy o zwalnianiu przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej i przed skrzyżowaniami, a także o sprawdzeniu przed wyjazdem stanu technicznego pojazdu.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie