Tragiczny bilans na drogach. "To są liczby, które nie cieszą"
Od początku wakacji doszło do 47 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Sześć z nich wydarzyło się w ciągu ostatniej doby - wynika z opublikowanej w środę interaktywnej "Mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - Wakacje 2019". W wypadkach tych zginęły 52 osoby.
Jak poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, od początku wakacji do 25 czerwca w wypadkach drogowych zginęły 52 osoby, osób rannych było 731. W tym okresie odnotowano w sumie 620 wypadków. Ostatniej doby zginęło 6 osób, rannych zostało 113.
Miej wypadków i ofiar
"To są liczby, które nie cieszą - choć można powiedzieć, że to są lepsze liczby niż rok temu. Mamy o 89 mniej wypadków, mamy o 10 mniej ofiar wypadków, mamy o 124 mniej osób rannych" - wskazał Kobryś.
Na interaktywnej mapie policji informacje są umieszczane od drugiego dnia wakacji. "Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat!" - jest napisane przed prezentowaną mapą.
MAPA WYPADKÓW DROGOWYCH ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM – WAKACJE 2019 😢
— Polska Policja 🇵🇱💯 (@PolskaPolicja) 26 czerwca 2019
Kolejny dzień wakacji - kolejne miejsca, w których doszło do wypadków ze skutkiem śmiertelnym.
👉 https://t.co/Y5m5wg0j0O pic.twitter.com/Qo1t7Qauwx
Policja zwraca uwagę również na to, że wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem, a wynikiem niebezpiecznego zachowania kierowcy lub pieszego.
Zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego
Autorzy mapy przypomnieli o zasadach, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego, m.in. o respektowaniu przepisów ruchu drogowego, w szczególności przestrzegania ograniczeń prędkości, o trzeźwości, korzystaniu z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci, ograniczaniu do minimum rozmów telefonicznych, a w razie konieczności korzystaniu z zestawu głośnomówiącego, o dostosowaniu prędkości do warunków atmosferycznych czy o zwalnianiu przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej i przed skrzyżowaniami, a także o sprawdzeniu przed wyjazdem stanu technicznego pojazdu.
Czytaj więcej