Dwa porody w karetce w pięć dni. "Zwykle notujemy ich kilka w ciągu roku"

Polska
Dwa porody w karetce w pięć dni. "Zwykle notujemy ich kilka w ciągu roku"
Polsat News/zdj. ilustracyjne

Pracownicy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego odebrali porody w karetce 21 i 25 czerwca. Kilka tygodni wcześniej, 27 kwietnia, odebrali z kolei poród w domu. To taka"niespotykana seria" uznali ratownicy. "Porody w karetkach naprawdę nie zdarzają się często. Zwykle notujemy ich kilka w ciągu roku" - podało pogotowie.

Ratownicy krakowskiego pogotowia ratunkowego nie zdążyli dojechać na czas do szpitala z ciężarnymi, u których akcja porodowa już się rozpoczęła. Do narodzin doszło w ambulansach. Dzieci, urodzone w trasie, są zdrowe.

 

Dwa razy w pięć dni

 

Do pierwszego porodu doszło 21 czerwca. Młody krakowianin tak "spieszył się" z przyjściem na świat, że poród musiał odebrać zespół ratowników Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w drodze do szpitala. Matka i jej syn po porodzie zostali odwiezieni do szpitala.

 

Nie uwierzycie... Porody w karetkach naprawdę nie zdarzają się często. Zwykle notujemy ich kilka w ciągu roku. A teraz...

Opublikowany przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe Wtorek, 25 czerwca 2019

 

Do podobnej sytuacji doszło zaledwie cztery dni później. Tym razem ratownicy asystowali w przyjściu na świat młodej krakowianki. I tym razem również matka z dzieckiem zostały przetransportowane szczęśliwie do szpitala.

 

ZNÓW SZCZĘŚLIWE NARODZINY Zdrowy chłopiec przyszedł na świat w karetce Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w miniony...

Opublikowany przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe Poniedziałek, 24 czerwca 2019

 

Z reguły kilka w ciągu roku

 

Wcześniej, 27 kwietnia, ratownicy byli przy matce podczas porodu Miłosza Pawła w jednym z krakowskich mieszkań. Dzięki ich pomocy dziecko urodziło się zdrowe, dostało 10 na 10 możliwych punktów w skali Apgar.

 

Ratownicy otrzymali potem od rodziców kartkę ze zdjęciem młodego krakowianina i podziękowaniami. "Serdeczne podziękowania za pomoc w przyjściu na świat dla moich superbohaterów Pawła i Roberta" - napisali rodzice.

 

Karetki Państwowego Ratownictwa Medycznego są wyposażone w pakiety porodowe, które zawierają sprzęt i środki higieniczne niezbędne do przeprowadzenia narodzin i opieki nad noworodkiem.

 

Poród odbierany przez ratowników w domu lub karetce to jednak w Krakowie rzadkość, poinformowało KPR. Takie sytuacje zdarzają się z reguły najwyżej kilka razy w ciągu roku.

jm/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie