Szumowski: Polacy nie chcą rewolucji w ochronie zdrowia, chcą naprawy systemu

Polska
Szumowski: Polacy nie chcą rewolucji w ochronie zdrowia, chcą naprawy systemu
PAP/Marcin Obara

Polacy nie chcą rewolucji w ochronie zdrowia, nie chcą wywrócenia systemu do góry nogami, chcą byśmy go sukcesywnie naprawiali i to robimy - stwierdził we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Pod hasłem "Społeczny program zdrowia 2020+" w stolicy odbywa się ostatnia konferencja organizowana w ramach debaty "Wspólnie dla zdrowia".

 

Minister stwierdził, że dokument, który powstanie w wyniku debaty, będzie podstawą do wypracowania wieloletniego planu dla zdrowia.

 

- Dokument powstanie w konsensusie różnych środowisk, interesariuszy, różnych kierunków politycznych, różnych grup zawodowych, grup eksperckich, pacjentów, pracowników, pracodawców, samorządu, rządu - podkreślił. Zaznaczył, że stworzy on możliwość planowana działań nie tylko w perspektywie kolejnej kadencji parlamentarnej, ale dłużej.

 

- Wiemy, że przez wiele lat polska służba zdrowia była gdzieś na szarym końcu finansowania, na szarym końcu priorytetów, na samym końcu decyzji politycznych. To się zmieniło i dzięki temu, możemy mówić o tym, jak zagospodarować wzrastające środki - dodał minister.

 

Szef MZ podniósł, że "z analiz i badań wynika, że Polacy nie chcą rewolucji w zdrowiu". - Polacy nie chcą wywrócenia systemu do góry nogami; nie chcą, żeby system zmienił się z dnia na dzień, w taki, który doprowadzi do chaosu, problemów z zorientowaniem się pacjenta, gdzie i jak ma się diagnozować i leczyć - wskazał.

 

- Polacy chcą, żebyśmy naprawiali ten system sukcesywnie, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku. I to robimy i będziemy robili. Także dzięki temu, że mamy za co to robić - podkreślił.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze