Belg podejrzany o planowanie zamachu na ambasadę USA. Nie przyznaje się do winy

Świat
Belg podejrzany o planowanie zamachu na ambasadę USA. Nie przyznaje się do winy
Facebook/US Embassy Brussels

Belgijscy antyterroryści zatrzymali Belga podejrzanego o planowanie ataku na ambasadę USA w Brukseli - poinformowała w poniedziałek belgijska prokuratura federalna. Mężczyzna usłyszał zarzuty m.in. "przygotowywania przestępstwa terrorystycznego"; trafił do aresztu.

Podejrzanego, którego prokuratura zidentyfikowała jako "M.G.", oskarżono również o "próbę przeprowadzenia zamachu w kontekście terrorystycznym".

 

Jak wyjaśniono, śledczy mieli informacje, które wskazują, że mężczyzna planował atak. Dodano, że ze względu na dobro śledztwa, na razie nie zostaną podane dalsze szczegóły.

 

"Mężczyzna zaprzecza zarzutom"

 

Według cytowanego przez AFP źródła zaznajomionego ze sprawą ten 40-letni mężczyzna miał "zwrócić na siebie uwagę swoim zachowaniem". Miał prowadzić "obserwację" różnych miejsc i został w sobotę zatrzymany, "ponieważ był (wcześniej) śledzony".

 

Mężczyzna zaprzecza stawianym mu zarzutom.

 

Belgia, w której mieszczą się siedziby instytucji Unii Europejskiej oraz NATO, w przeszłości już kilkakrotnie padała ofiarą zamachów dżihadystycznych. W marcu 2016 roku doszło do podwójnego zamachu terrorystycznego Państwa Islamskiego (IS) na lotnisku Zaventem oraz w brukselskim metrze. W ostatnich trzech latach w Belgii miały miejsce również liczne napaści na żołnierzy i policjantów; do niektórych z nich także przyznało się IS.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie