Wilczy Szaniec: odtworzą wnętrze baraku, w którym dokonano zamachu na Hitlera

Kultura
Wilczy Szaniec: odtworzą wnętrze baraku, w którym dokonano zamachu na Hitlera
commons.wikimedia.org/Misza8721
Pomnik w miejscu zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 roku

Jeszcze w tym sezonie wakacyjnym turyści będą mogli w Wilczym Szańcu obejrzeć zrekonstruowany barak, w którym dokonano nieudanego zamachu na Hitlera. Lasy Państwowe mają już projekt i wizualizację pomieszczenia. Jak zapowiadają, chodzi o to, by najnowszą historię opowiadać barwnie i atrakcyjnie.

- Jeszcze w tym sezonie turystycznym chcemy wykonać rekonstrukcję pomieszczenia, w którym w 1944 roku dokonano zamachu na Hitlera. Chcielibyśmy odtworzyć wnętrze baraku najwierniej, bo według nas powinno być ono narzędziem dla przewodników, którzy oprowadzają po Wilczym Szańcu turystów - powiedział Zenon Piotrowicz, nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo.

 

Jak dodał, wątek zamachu na Hitlera zawsze żywo interesuje turystów, którzy zwiedzają Gierłoż. - Chcemy by była to lekcja historii, aby przekaz był barwny i atrakcyjny - podkreślił.

 

W planach rekonstrukcje historyczne

 

Barak ma mieć wymiary 12 m na 6 m., będzie wyposażony w sprzęty, jakie znajdowały się w pokoju narad. A widać je choćby na zdjęciach archiwalnych. Będzie stół, przy którym Hitler wraz z niemieckimi oficerami omawiał plany wojenne, mapy na stojakach, lampy, maszyny do pisania, telefony, szafy i stoliki. Nie zabraknie detali takich jak choćby filiżanka czy papierośnica.

 

Będzie także teczka z ładunkiem wybuchowym, którą niedoszły zamachowiec płk Claus von Stauffenberg przyniósł na naradę. Niewykluczone, że pojawią się figury uczestników narady.

 

Lasy Państwowe, które zarządzają Wilczym Szańcem w imieniu Skarbu Państwa mają plany, by w ramach poznawania historii odtwarzać z udziałem rekonstruktorów sceny z baraku, w którym dokonano nieudanego zamachu na Hitlera.

 

Jak wspomniał nadleśniczy Piotrowicz, trwają zaawansowane rozmowy z potencjalnymi wykonawcami rekonstrukcji baraku.

 

Wilczy Szaniec - jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Mazurach

 

Aby poprawić komfort zwiedzania Wilczego Szańca w przyszłym tygodniu do użytku oddany zostanie nowy pawilon kasowy, odnowiona droga wjazdowa oraz parking dla jednośladów.

 

Wilczy Szaniec to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Mazurach. W ubiegłym roku miesięcznie przyjeżdżało do Gierłoży 70 tys. odwiedzających. Bywały dni, że bunkry chciało zwiedzać nawet 5 tys. ludzi.

 

Wilczy Szaniec stał się główną kwaterą Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy od 24 czerwca 1941 r. Kwatera była głównym ośrodkiem decyzyjnym. Hitler przyjmował w niej najwyższych dygnitarzy reżimu nazistowskiego oraz przywódców państw sojuszniczych i satelickich III Rzeszy.

 

Ponadto na stałe kwaterowali tam generałowie i oficerowie Wehrmachtu oraz funkcjonariusze SS. To przed nimi przywódca III Rzeszy wytyczał strategiczne cele oraz wygłaszał monologi na temat planów zdobycia "przestrzeni życiowej" na Wschodzie.

 

Kwatera, w której Hitler wydawał decyzje

 

6 sierpnia 1942 r. w Wilczym Szańcu Hitler powiedział: "Pochłoniemy albo usuniemy śmieszne sto milionów Słowian". W niewoli niemieckiej zostało zabitych lub zmarło z wycieńczenia, chorób i głodu ok. 3,3 mln jeńców radzieckich.

 

Niemcy masowo mordowali Żydów oraz słowiańską ludność cywilną. W Wilczym Szańcu Hitler snuł plany całkowitego zniszczenia Moskwy; tu zapadła decyzja o blokadzie Leningradu i zagłodzeniu jego mieszkańców. 1 sierpnia 1944 r. na wieść o wybuchu powstania w Warszawie Hitler wydał rozkaz całkowitego zniszczenia miasta i eksterminacji wszystkich mieszkańców.

 

W Gierłoży 20 lipca 1944 r. płk Claus von Stauffenberg przeprowadził nieudany zamach na Hitlera.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie