Meteorolodzy alarmują: nadciągają gwałtowne nawałnice z gradem, od poniedziałku upał

Polska
Meteorolodzy alarmują: nadciągają gwałtowne nawałnice z gradem, od poniedziałku upał
Pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem, które w sobotę mogą wystąpić w czterech województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować m.in. straty materialne. Zagrożone Małopolska, Śląsk, Lubelszczyzna i Podkarpacie. Końcówka czerwca zapowiada się natomiast bardzo gorąco.

Jak czytamy na stronie internetowej IMGW, w województwie lubelskim prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad.

 

Na Podkarpaciu prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie 40 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami możliwy grad.

 

W Małopolsce i w województwie śląskim prognozy przewidują wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami możliwy grad.

 

"Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów"

 

"Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne" - czytamy w ostrzeżeniu IMGW.

 

Instytut przestrzega, że należy się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania.

 

"Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej" - czytamy.

 

Nadchodzą ekstremalne upały

 

Od poniedziałku należy oczekiwać wzrostu temperatury. Żar będzie lał się z nieba aż do pierwszych dni lipca. Niewykluczone, że padną historyczne rekordy temperatury.

 

 

 

Poniżej szczegółowa prognoza pogody na najbliższą noc i kolejne dni:

 

  

hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze