Papież apeluje o zwalczanie cyberprzemocy

Technologie
Papież apeluje o zwalczanie cyberprzemocy
PAP/EPA/CESARE ABBATE

Papież Franciszek zaapelował w piątek do młodzieży, by zwalczała cyberprzemoc. Watykański urząd powołany z inicjatywy papieża w celu przeciwdziałania temu zjawisku podał w raporcie, że jedna piąta dzieci i młodzieży pada ofiarą tego tego typu nękania w sieci.

"Agresja fizyczna i chuligaństwo może nawet zmniejszać się, podczas gdy cyberprzemoc wzrasta wraz z wiekiem dzieci. Dziewczęta są bardziej skłonne niż chłopcy informować o tym, że są nękane" - to fragment pierwszego raportu na temat tego zjawiska, opracowanego przez urząd powołany we współpracy z papieską fundacją edukacyjną Scholas Occurrentes.

 

Raport został przedstawiony w Rzymie w związku z ogłoszeniem piątku dniem walki z nękaniem w sieci. Papież wystosował zaś specjalne orędzie wideo do wielu krajów świata.

 

"Wypowiedzcie wojnę nękaniu, bo odbiera godność"

 

- Nękanie to problem, który bardzo mnie martwi, to zjawisko autokompensacji, patrzenie na drugą osobę z góry, choć jedyną okazją, w której możemy patrzyć na kogoś z góry jest ta, gdy pomagamy mu wstać - oświadczył Franciszek.

 

- W aptece nie sprzedają leków przeciwko nękaniu - dodał.

 

- Co zatem możemy zrobić? Jedynym sposobem jest wyjście naprzeciw komuś, poświęcenie mu czasu i dialog. Nie bójcie się. Wypowiedzcie wojnę nękaniu, bo odbiera godność - zaapelował papież do młodzieży.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie