Plaga robaków w śląskiej gminie. Groźne krocionogi "zaatakowały" Ogrodzieniec

Polska

Mieszkańcy Ogrodzieńca (woj. śląskie) walczą z plagą robaków. Krocionogi, bo o nich mowa, wchodzą do piwnic, garaży a nawet do mieszkań. Ludzie są bezradni. Do walki z "pełzającym problemem" ruszyli urzędnicy i miejscowa straż pożarna.

Krocionogi będące przedstawicielami wijów, mają po kilka centymetrów długości, dziesiątki nóg, a ich ciało pokrywa twardy zewnętrzny pancerz. Wydzielają również nieprzyjemny zapach.

 

Robaki kolejny rok z rzędu "zaatakowały" mieszkańców Ogrodzieńca na Śląsku.     

 

- Bardzo uciążliwe, bardzo smrodliwe, nie chce się nawet na to patrzeć, a jest tego plaga. Nie możemy sobie z tym poradzić - powiedziała Polsat News jedna z mieszkanek.

 

Ludzie się ich boją

 

Ponieważ wije preferują wilgotne środowisko, podczas upałów, szukając cienia, często można je spotkać wokół domów, w piwnicach, garażach, a nawet w mieszkaniach.

 

- Łażą wszędzie po murze potrafią przez okna wejść, nawet z sypialni wygarnęliśmy - powiedział Polsat News mieszkaniec Ogrodzieńca.

 

Chociaż wije nie atakują ludzi oraz spełniają w przyrodzie pożyteczną rolę - użyźniają glebę, ludzie zwyczajnie się ich boją.

 

Nie chodzi tylko o mało estetyczny wygląd robaków, ale również o zapach, który wydzielają, aby odstraszyć wrogów. W wydzielinie wijów znajduje się benzochinon, który w dużych ilościach ma działanie rakotwórcze.

 

Robaki roznoszą również bakterie, mogą wywoływać zapalenie płuc i zaburzenia układu pokarmowego.

 

Opryski chemiczne poszły w ruch

 

Dotychczas mieszkańcy Ogrodzieńca próbowali radzić sobie z pełzającym problemem domowymi sposobami, np. opryskami wodą z octem. Wszystko okazało się jednak nieskuteczne, trzeba było znaleźć inne rozwiązanie.

 

Z niechcianymi gośćmi postanowili się rozprawić urzędnicy, którzy zlecili miejscowym strażakom przeprowadzenie oprysków chemicznych. 

 

- Na kilku posesjach mieszkańcy zgłosili, że mają uciążliwość z powodu krocionogów już od kilku lat, więc zrobiliśmy zarządzanie kryzysowe - powiedziała Polsat News burmistrz Ogrodzieńca, Anna Pilarczyk-Sprycha. 

 

Aby zabieg był skuteczny, trzeba go powtarzać, ale akcja już zaczyna przynosić efekty.  

 

Okres lęgowy krocionogów trwa jednak do września i wszystko wskazuje na to, że najgorsze może jeszcze nadejść.

dk/luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie