"Wejście na nowy poziom w strategicznych relacjach". Soloch o celu wizyty prezydenta Dudy w USA

Polska

- Cel był jeden, wejście na nowy poziom w strategicznych relacjach między USA a Polską. Na nowy, zdecydowanie wyższy poziom - podsumowywał wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w programie "Graffiti". Prezydent wraca dziś do Polski.

Odnosząc się do podpisanej w ubiegłym tygodniu przez prezydentów Polski i USA deklaracji ws. współpracy obronnej szef BBN powiedział, że "zwiększenie wojskowej obecności amerykańskiej powoduje zwiększone zaangażowanie Stanów Zjednoczonych, nie tylko w bezpieczeństwo Polski i regionu, ale całej Europy".

 

Szef BBN przekonywał, że USA są jedynym państwem mogącym zapewnić bezpieczeństwo nie tylko Polsce, ale i Europie, przed użyciem broni masowej zagłady. 

 

Pytany przez Wojciecha Dąbrowskiego, czy wiadomo ile to zapewnienie bezpieczeństwa będzie Polskę kosztowało, odparł: - Nie jesteśmy w stanie podać konkretnych kwot. 

 

"To infrastruktura, która pozostanie w Polsce"

 

Zauważył jednak, że "nowa dywizja pancerna, którą Polska chciałaby budować, kosztowałaby dziesiątki miliardów złotych", a mamy "brygadę amerykańską pancerną, która odpowiada 1/3-1/2 wartości naszej dywizji". 

 

- Mamy mieć sprzęt dla drugiej brygady amerykańskiej, więc jeżeli chcemy liczyć pieniądze, to na razie Amerykanie wkładają znacznie, znacznie więcej w bezpieczeństwo niż uzyskują outputu - zauważył Paweł Soloch.

 

- Mówimy o modernizacji poligonów, na których będą ćwiczyć też polscy żołnierze - wyliczał Soloch. - To jest infrastruktura, która pozostanie w Polsce - dodał. 

 

O zakupie F-35: nikt nie może podać konkretnych dat

 

W rozmowie poruszono też kwestię planowanego zakupu samolotów F-35. Soloch został w tym kontekście zapytany, czy deklaracja w tej sprawie podpisana w ubiegłym tygodniu jest ostateczna. - Został podpisany list intencyjny w tej sprawie, czyli jakby otwarcie negocjacji, gdzie wyrażamy gotowość zakupów tych samolotów i spodziewamy się, że tak się stanie - odpowiedział szef BBN.


Zapytany, czy ws. myśliwców będzie przetarg, Soloch odpowiedział, że będą negocjacje. - Przetargu nie będzie, ponieważ jest tylko jeden oferent. Żadne państwo nie posiada samolotów tej generacji, w związku z tym nie ma konkurencji dla propozycji F-35. Teraz szczegóły finansowe będą uzgadniane, negocjowane w trakcie negocjacji między MON-em a Pentagonem - powiedział.


Dopytywany, czy będzie offset, powiedział: - To jest ten temat, który na pewno w czasie negocjacji się pojawi.

 

- Musimy brać pod uwagę zdolności naszego przemysłu. To wszystko będzie szczegółowo ustalane i opracowywane przez nasze ministerstwo - mówił.

 

Przyznał, że nie wiadomo, kiedy negocjacje zostaną sfinalizowane. - Nikt nie może podać konkretnych dat, kiedy to się zakończy - stwierdził Soloch.

 

Polska hubem dla obecności wojskowej w tej części Europy

 

Soloch pytany, co Polska może zaoferować Stanom Zjednoczonym i w jaki sposób może na tej współpracy zarobić, odpowiedział, że Polska jest dla USA "hubem dla obecności wojskowej w tej części Europy". Zaznaczył, że Polska będzie czwartym państwem pod względem obecności wojsk amerykańskich w Europie.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

luq/grz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie