Strajk generalny przeciwko reformie systemu emerytalnego w Brazylii

Świat
Strajk generalny przeciwko reformie systemu emerytalnego w Brazylii
EPA/Antonio Lacerda

Dziesiątki tysięcy ludzi wyszły w piątek na ulice największych brazylijskich miast protestując przeciwko reformie systemu emerytalnego i cięciom budżetowym dokonanym przez rząd skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro.

Do strajku generalnego wezwały związki zawodowe. Według obserwatorów wzięło w nim udział mniej uczestników niż w protestach w drugiej połowie maja przeciwko głębokim cięciom w wydatkach na publiczną oświatę i na inne programy socjalne.

 

- Zatrzymać reformę albo my zatrzymany kraj ! - skandowali demonstranci w centrum Rio de Janeiro. Policja użyła gazu łzawiącego aby uniemożliwić zablokowanie Avenida Brasil, jednej z głównych arterii miasta.

 

W liczącym 20 mln mieszkańców Sao Paulo demonstranci palili opony samochodowe na głównej arterii Rodovia Anhanguera. Władze stanu Rio Grande do Sul poinformowały o zatrzymaniu 76 demonstrantów, w tym 54 w stolicy stanu Porto Alegre.

 

Reinaldo Galamba, 63-letni nauczyciel języka francuskiego powiedział, że obawia się, iż reforma sytemu emerytalnego zmusi go do pracy przez kolejne lata zanim nabędzie uprawnienia emerytalne. - Ten rząd jest straszny, wykańcza kraj - powiedział.

 

Strajki i protesty objęły takie sektory jak przemysł paliwowy, banki, pocztę a także nauczycieli i wykładowców akademickich oraz uczniów i studentów zaniepokojonych cięciami wydatków na oświatę.

 

Ocenia się, że protesty odbyły się w 200 miastach w 27 stanach Brazylii. Natomiast według związków zawodowych protestowało ok. 45 mln osób w 300 miastach.

 

Podniesienie wieku emerytalnego do 62 i 65 lat

 

Reforma emerytur, którą rząd Bolsonaro usiłuje obecnie przeforsować w parlamencie, podnosi wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 62 dla kobiet oraz przewiduje większy udział pracowników w gromadzeniu środków na przyszłą emeryturę.

 

W obecnie obowiązującym systemie zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą ubiegać się o emeryturę po, odpowiednio, 30-35 letnim okresie składkowym co oznacza, że wiele osób może odchodzić w stan spoczynku już w wieku 50-55 lat.

 

Rząd Bolsonaro twierdzi, że reforma może przynieść oszczędności w wysokości ok. 1 tryliona reali (ok. 260 mld dolarów) i uratować system ubezpieczeń społecznych przed bankructwem.

 

Projekt reformy jest obecnie rozpatrywany przez komisję Izby Deputowanych, niższej izby parlamentu (Kongresu Narodowego). Poprzedni projekt reformy ,przygotowany przez rząd byłego prezydenta Michela Tmera, zdołał dotrzeć na plenarne posiedzenie izby, ale został porzucony po 9 miesiącach.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie