383. Zebranie Plenarne KEP. "Ochrona dzieci jest bardzo ważna dla księży biskupów"

Polska
383. Zebranie Plenarne KEP. "Ochrona dzieci jest bardzo ważna dla księży biskupów"
Polsat News

Ochrona dzieci jest bardzo ważna dla księży biskupów, dlatego w 2018 r. zaprosili do Polski abp. Charlesa Sciclunę z Malty, aby podzielił się swoim doświadczeniem w tej kwestii - powiedział w czwartek na briefingu przed rozpoczęciem 383. Zebrania Plenarnego KEP rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

383. zebranie plenarne rozpoczęło się w Wałbrzychu w czwartek o godz. 11.00, a zakończy się w piątek. Bp Artur Miziński został wybrany sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski na drugą kadencję. 

 

Bp Miziński wybrany na drugą kadencję 

 

Artur Miziński, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, specjalista w zakresie prawa kanonicznego, został wybrany w pierwszym głosowaniu na drugą kadencję sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski - poinformował rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

Bp Artur Miziński został po raz pierwszy wybrany na sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski 10 czerwca 2014 roku na 365. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

 

Jest doktorem habilitowanym prawa kanonicznego. Zanim objął funkcję sekretarza był kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Karnego KUL. Święcenia biskupie przyjął w archikatedrze lubelskiej w maju 2004 r. Miał wtedy 39 lat i był najmłodszym na świecie hierarchą. Jako motto swojej posługi biskupiej wybrał słowa: "Zaufałem miłosierdziu Twemu".

 

Od 8 marca 2005 roku pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Prawników, a od 18 października 2006 jest członkiem Rady Prawnej KEP. Od 8 marca 2010 r. jest członkiem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

 

Wysoka liczba głosów, jaką oddano w głosowaniu na bp. Artura Mizińskiego, świadczy o tym, że cieszy się on zaufaniem biskupów - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki po wyborze bp. Artura Mizińskiego na sekretarza generalnego KEP.

 

- Osobiście cieszę się z tego wyboru, ponieważ nasza współpraca do tej pory była bardzo zgodna. Bp Miziński sprawnie obraca się w materii prawnej, która w sekretariacie jest potrzebna - podkreślił abp Gądecki.

 

Zdaniem przewodniczącego KEP, bp Miziński zgodnie współpracuje także z innymi pracownikami sekretariatu KEP. - Wszyscy razem gratulujemy księdzu biskupowi Arturowi i spodziewamy się gorliwego - jak do tej pory - dalszego działania - powiedział.

 

Wizyta maltańskiego arcybiskupa

 

Jak zaznaczył rzecznik głównym tematem spotkania będzie kwestia ochrony dzieci i młodzieży. - Ochrona dzieci jest bardzo ważna dla księży biskupów. Dlatego w 2018 r. na zebraniu plenarnym w diecezji siedleckiej w Janowie Podlaskim były już pierwsze rozmowy i wola księży biskupów, żeby zaprosić abp. Charlesa Sciclunę, arcybiskupa Malty, sekretarza Pomocniczego Kongregacji Doktryny Wiary, na dzień studyjny. Taki dzień studyjny odbędzie się jutro - powiedział.

 

Wyjaśnił, że abp Scicluna podzieli się swoim doświadczeniem w kwestii ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym. - Jest to człowiek, który ma bardzo wielkie doświadczenie, dlatego że przez lata pracował w tej dziedzinie - ocenił.

 

Ks. Rytel-Andrianik poinformował, że w piątek o godz. 14.00 odbędzie się konferencja prasowa abp. Scicluny, po której hierarcha uda się do Wrocławia na spotkanie z delegatami, którzy w każdej diecezji i zgromadzeniu zakonnym odpowiadają za kwestie ochrony dzieci i młodzieży. - To najważniejszy punkt obrad - ocenił rzecznik KEP.

 

Program duszpasterski, wybory, duszpasterstwo kobiet

 

Według ks. Rytela-Andrianika po sesji popołudniowej kwestię wdrożenia w życie motu proprio papieża Franciszka "Vos estis lux mundi" przedstawi ks. dr Piotr Majer z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła.

 

Oprócz tego na zebraniu plenarnym biskupi omówią także kwestię programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2020, które przedstawi przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc - poinformował rzecznik.

 

Dodał, że w związku z upływem pierwszej kadencji pełnienia funkcji sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski przez bp. Artura Mizińskiego w czwartek zostaną przeprowadzone wybory. Zgodnie ze statutem Konferencji Episkopatu Polski sekretarz generalny jest wybierany spośród członków Konferencji przez zebranie plenarne na pięć lat. Funkcję tę można pełnić bez przerwy przez dwie kolejne kadencje.

 

- Kolejnym tematem jest włączenie się w duszpasterstwo kobiet. Ksiądz biskup (Wiesław) Szlachetka, który jest delegatem KEP ds. duszpasterstwa kobiet zabierze głos i będzie mówił o różnych propozycjach po spotkaniach z paniami, które systematycznie mają miejsce - wyjaśnił. Zaznaczył, że o kwestiach liturgicznych będzie mówił bp Adam Bałabuch.

 

Najmłodsza diecezja

 

Rzecznik diecezji świdnickiej ks. Daniel Marcinkiewicz wyjaśnił, że zebranie plenarne odbywa się w Wałbrzychu, ponieważ w 2019 r. diecezja świdnicka przeżywa 15 rocznicę powstania oraz 800-lecie sanktuarium Matki Bożej w Wambierzycach.

 

- Diecezja świdnicka jest to najmłodsza diecezja, która została powołana przez Jana Pawła II w 2004 r. Od tego czasu zostały utworzone wszystkie struktury naszej diecezji - podkreślił.

 

Rzecznik przypomniał, że pierwszym biskupem diecezji jest Ignacy Dec, a funkcję biskupa pomocniczego pełni Adam Bałabuch. - Terytorium naszej diecezji to ok. 640 tys. kilometrów kwadratowych. Na terenie naszej diecezji jest blisko 400 tys. osób i posługuje tu blisko 350 kapłanów - poinformował ks. Marcinkiewicz.

 

Przypomniał, że z okazji jubileuszu 800-lecia sanktuarium w Wambierzycach na sali plenarnej, w której obradują biskupi, została ustawiona figurka Matki Bożej z tego sanktuarium. Dodał, że w związku z jubileuszem został też nakręcony film promujący diecezję świdnicką, który będzie dostępny na stronie internetowej diecezji.

 

Z tej okazji w czwartek o godz. 18.00 biskupi wezmą udział w mszy św. w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Mszy przewodniczyć będzie i homilię wygłosi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

 

Następnego dnia o godz. 7.30 będzie koncelebrowana msza św. w sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie