Awaria rurociągu w oczyszczalni "Swarzewo". Ścieki płyną do Zatoki Puckiej

Polska
Awaria rurociągu w oczyszczalni "Swarzewo". Ścieki płyną do Zatoki Puckiej
Marcin Buchna/NASZA ZIEMIA

- W tej chwili nie ma zagrożeń dla życia i zdrowia mieszkańców, ani nie ma takich zagrożeń w środowisku, które by powodowały konieczność zamykania np. plaż - powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Do awarii rurociągu doszło we wtorek po południu. Rowem awaryjnym nieczystości zaczęły płynąć do Zatoki Puckiej.

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku informuje, że do awarii rurociągu tłocznego między przepompownią we Władysławowie, a oczyszczalnią ścieków w Swarzewie doszło we wtorek popołudniu.

 

- Usunięcie całej awarii powinno się zakończyć dzisiaj w godzinach późno popołudniowych albo wieczornych - zapowiedział Andrzej Okrasiński, dyrektor spółki wodno-ściekowej "Swarzewo". Jak dodał, zostanie wstawiony nowy odcinek uszkodzonego rurociągu. 

 

"Po prostu rurociągi pękają"

 

Według szacunków do godz. 14 ok. 3 tys. metrów sześciennych ścieków trafiło do Zatoki Puckiej. Pytany o przyczyny pęknięcia rurociągu odpowiedział: "Nasilony ruch turystyczny, zwiększona ilość pompowań powoduje to, że po prostu rurociągi pękają". Dodał, że pęknięcie było "niefortunne, bo jest na dość dużej długości" i zaszła konieczność wymiany całego odcinka. 

 

Z kolei sanepid apeluje o nie kąpanie się w rejonie Pucka. "W związku z informacją o awarii kolektora tłocznego Władysławowo - Oczyszczalnia Swarzewo i wypompowywania ścieku do Zatoki Puckiej, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku apeluje o POWSTRZYMANIE SIĘ OD KĄPIELI w rejonie Pucka" - napisano w komunikacie. Poinformowano również, że próbki do badań będą pobierane od czwartku. 

 

Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował, że "jakiekolwiek przypuszczenia dotyczące pogorszenia jakości wody - szczególnie w standardzie kąpieliskowym - możemy ewentualnie się takich sytuacji spodziewać na kąpielisku w Pucku."

 

- To kąpielisko na chwilę obecną nie funkcjonuje. Ono rozpocznie działalność w roku bieżącym 23 czerwca - powiedział. Jak dodał, od czwartku rusza tam cykl badań przed sezonem, które wykonuje inspekcja. - Będziemy mieli całościowy obraz jakościowy wody, także w kontekście tego, w jaki sposób ta awaria mogła wpłynąć na jakość wody w kąpielisku - dodał. 

 

Działania kontrolne w spółce

 

Radosław Rzepecki, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska poinformował, że WIOŚ w Gdańsku podjął działania kontrolne w spółce "Swarzewo". Pobrane zostały także próbki wody z zatoki.

 

- Próby zostały pobrane dzisiaj, następne zostaną pobrane w następnych dniach, również po zakończeniu awarii. W zależności od tego, jakie będą te wyniki, będziemy podejmowali dalsze kroki jako Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, w tym różnego rodzaju działania pokontrolne jeżeli doszło do zanieczyszczenia środowiska w sposób istotny - dodał.  

pgo/msl/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie