100 tys. zł dla rodziców sześcioraczków. Wsparcie ze strony samorządu

Polska
100 tys. zł dla rodziców sześcioraczków. Wsparcie ze strony samorządu
Polsat News

Samochód od premiera, wynajem mieszkania od władz Krakowa, a teraz - 100 tys. złotych z budżetu województwa małopolskiego. To kolejne wsparcie dla rodziców sześcioraczków, które pod koniec maja przyszły na świat w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Decyzja o przekazaniu gotówki została już zaakceptowana przez zarząd województwa.

Małopolska przekaże gminie Ochotnica Dolna 100 tys. zł ze swojego budżetu na wsparcie dla rodziny sześcioraczków. Urząd gminy ma być pośrednikiem w przekazaniu zapomogi rodzinie z Tylmanowej - poinformował portal krakow.naszemiasto.pl, 

 

100 tysięcy z województwa

 

Projekt uchwały w tej sprawie zaakceptował już zarząd województwa, a w przyszły poniedziałek decyzję potwierdzić ma sejmik.

 

Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela urodzili się 20 maja w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Są to pierwsze sześcioraczki w Polsce.

 

Ciąża została rozwiązana w 29. tygodniu przez cesarskie cięcie. Najmniejsze z dzieci ważyło przy urodzeniu 890 g, największe - 1300 g. Lekarze poinformowali wówczas, że dzieci będą musiały zostać w szpitalu przez najbliższe 2-3 miesiące.

 

Wyprawka i list gratulacyjny

 

Rodziców sześcioraczków - Klaudię i Szymona Marców - odwiedził w szpitalu zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig. Złożył im gratulacje i wręczył krakowskie wyprawki. W każdej z sześciu paczek znajdą się kocyk, czapeczka, body i grzechotka - wszystkie z krakowskimi symbolami: Lajkonikiem, Smokiem Wawelskim i z obwarzankami.

 

Rodzice otrzymali też podpisany przez prezydenta Jacka Majchrowskiego list gratulacyjny, w którym napisał on, że tak wyjątkowe wydarzenie jak narodziny sześcioraczków to jednocześnie ogromne wyzwanie.

 

Krakowski włodarz sześcioraczkom życzył zdrowia, a ich najbliższym cierpliwości, wytrwałości i siły.

 

Nie muszą dojeżdżać do szpitala

 

Urząd Miasta Krakowa poinformował również, że do czasu, aż maluchy nie zostaną wypisane ze szpitala, ich rodzice mogą korzystać z wynajętego mieszkania na terenie miasta, aby nie musieli dojeżdżać do dzieci z Tylmanowej. 

 

Premier Mateusz Morawiecki przekazał z kolei rodzinie samochód Volkswagen Transporter, który ma dziewięć miejsc. Auto zostało kupione za pieniądze z Fundacji PKO BP i Fundacji PFR. Dzieci oraz ich rodziców odwiedziła także para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Duda-Kornhauser. 

 

Według statystyk sześcioraczki rodzą się raz na 4,7 miliarda ciąż na świecie. Taką ciążę trudno też doprowadzić do szczęśliwego finału.

zdr/hlk/ krakow.naszemiasto.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie