Walka o schedę po Nazarbajewie. Według ekspertów wynik wyborów w Kazachstanie jest przesądzony

Świat
Walka o schedę po Nazarbajewie. Według ekspertów wynik wyborów w Kazachstanie jest przesądzony
AP

W Kazachstanie odbywają się w niedzielę przedterminowe wybory prezydenckie, rozpisane po ustąpieniu w marcu wieloletniego przywódcy kraju Nursułtana Nazarbajewa. Według ekspertów wynik jest przesądzony - wybory wygra jego wieloletni współpracownik Kasym-Żomart Tokajew.

Ten były przewodniczący Senatu, izby wyższej kazachstańskiego parlamentu, objął urząd tymczasowego prezydenta po marcowej dymisji Nazarbajewa.

 

Po ogłoszeniu przedterminowych wyborów jego kandydatura została wysunięta przez rządzącą Demokratyczną Partię Ludową "Nur Otan" oraz poparta przez Nazarbajewa.

 

66-letni Tokajew był wcześniej premierem i wicepremierem Kazachstanu, przez wiele lat pełnił funkcję szefa MSZ, był także zastępcą sekretarza generalnego ONZ.

 

Pierwsze wybory w których startuje kobieta

 

Według komentatorów wynik wyborów jest przesądzony - wygra je Tokajew, który mierzy się z sześciorgiem kandydatów, mało znanych opinii publicznej: wieloletnim działaczem opozycji, dziennikarzem Amirżanem Kosanowem, którego kandydaturę zgłosił ruch społeczny Ult Tagdyry; reprezentującą środowiska przedsiębiorców Daniją Espajewą, wystawioną przez Demokratyczną Partię Kazachstanu "Ak Żoł"; przedstawicielem Komunistycznej Partii Kazachstanu Żambyłem Achmetbekowem; reprezentantem Ludowo-Demokratycznej Partii Patriotycznej "Auył" Tołeutajem Rachimbekowem; dziennikarzem Kyrandarym Sadybekiem Tugiełem, kandydatem ruchu społecznego Ulym Dalą; przedstawicielem federacji związków zawodowych Amangeldym Taspichowem.

 

Lokale wyborcze będą czynne do godz. 20 (16 w Polsce). W 18-milionowym kraju do głosowania uprawnionych jest 11,8 mln ludzi. Głosowanie będzie monitorować ponad tysiąc zagranicznych obserwatorów, w tym z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ODIHR/OBWE).

 

Według OBWE dotychczas żadne wybory w historii Kazachstanu nie spełniały standardów demokratycznych. Niedzielne wybory to pierwsze, w których nie kandyduje Nazarbajew, i pierwsze, w których startuje kobieta.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze