Prof. Andrzej Nowak odebrał nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Za "wskazywanie ideału niepodległości"

Polska
Prof. Andrzej Nowak odebrał nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Za "wskazywanie ideału niepodległości"
Polsat News

Historyk prof. Andrzej Nowak odebrał w niedzielę Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego przyznawaną wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.

Wręczenie nagrody odbyło się podczas kongresu "Polska - Wielki Projekt", który odbywa się w Warszawie. W uroczystości udział wzięli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

 

Werdykt kapituły, która zdecydowała o wręczeniu nagrody prof. Andrzejowi Nowaki, odczytał jej członek, przewodniczący rady programowej kongresu prof. Zdzisław Krasnodębski. W skład kapituły poza Krasnodębskim wchodzą: Andrzej Gwiazda, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Joanna Wnuk-Nazarowa, Maryna Miklaszewska (sekretarz) oraz laureaci z poprzednich lat.

 

"Tożsamość jest matką wspólnoty i społeczeństwa"

 

- Nagrodę im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w roku 2019 za dzieła historyczne o walorach wybitnych dzieł literackich, ukazywanie Polakom najgłębszej korzeni historii i bezustanne wskazywanie ideału niepodległości otrzymuje historyk, publicysta, sowietolog, znawca stosunków polsko-rosyjskich prof. Andrzej Nowak - ogłosił Krasnodębski.


Przed odczytaniem werdyktu uczczono minutą ciszy pamięć byłego premiera, śp. Jana Olszewskiego, który był członkiem kapituły. 

 

Nagrodę wręczył Jarosław Kaczyński. - Dzisiaj nagrodziliśmy jednego z najwybitniejszych, a mówię tu o gronie bardzo wąskim, intelektualistów współczesnej Polski" - podkreślił prezes PiS.

 

W przemówieniu wygłoszonym po odebraniu nagrody prof. Nowak podkreślił, że "tożsamość jest matką wspólnoty i społeczeństwa". - To właśnie lekcja historii, pamięci, nawracanie do niej, ożywianie przez kolejne wydarzenia, szczęśliwe i smutne, ale rozpatrywane właśnie w ciągu, który nadaje sens tożsamości - to jest coś, co naszą wspólnotę buduje i zapomnienie o czym sprawiłoby, że stalibyśmy się nikim - zaznaczył.

 

Według niego, właśnie do tego, byśmy byli ludźmi bez tożsamości, namawia nas współczesna ideologia i praktyka kulturowa. - Dlatego połączenie tych dwóch zadań - sprawiedliwości i budowania tożsamości wydaje mi się istotą powołania nie tylko historycznego, ale powołania ludzi, którzy chcą pozostać ludźmi. Chcą być kimś, to znaczy odnajdywać sens swojego życia w ciągłości, w dziedzictwie, w fundamentach, w których tak, jak mówił mistrz Wincenty (Kadłubek - red.) powinniśmy odkrywać, czy opiewać - używał tego określenia - "złote naszej wspólnoty filary" i jednocześnie "prawdziwe wydobywać naszych ojców oblicze z zapomnienia" - mówił Nowak.

 

- Te dwa obowiązki opiewania tego, co dobre, co szlachetne, co podnosi nas do góry, a co zostało w naszych dziejach zapisane i jednocześnie dążenie do prawdy i sprawiedliwości wobec naszej przeszłości, wobec nas samych i tych, którzy wokół nas żyją, wydaje mi się tym, co spaja historię, politykę, co buduje Rzeczpospolitą - podkreślił profesor.

 

Wykładał na Harvardzie, napisał ponad 30 książek


Prof. Andrzej Nowak - historyk, sowietolog, znawca stosunków polsko-rosyjskich - urodził się w 1960 roku w Krakowie. W 2002 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, natomiast w 2011 roku tytuł profesora zwyczajnego. Jest kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN oraz Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w dziejach rosyjskiej myśli politycznej oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XIX i XX w.

 

Wykładał m.in. na uniwersytetach amerykańskich (Harvard, Columbia, Rice), angielskich (Cambridge, London University), a także m.in. na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, Uniwersytecie w Tokio, Uniwersytecie Warszawskim, w Collegium Civitas i Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Uczestniczył w ponad stu konferencjach naukowych i kongresach m.in. w Sapporo, Kazaniu, Twerze, Moskwie, Paryżu, Londynie, Cambridge, Sztokholmie, Wenecji, Nowym Jorku, Budapeszcie, Rapperswilu i Brnie. W 2015 roku został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę jako członek Narodowej Rady Rozwoju.


Prof. Andrzej Nowak w latach 1991-1994 był redaktorem naczelnym wywodzącego się z podziemnego ruchu wydawniczego czasopisma "Arka", do 2012 roku był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika polityczno-kulturalnego "ARCANA". Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Rektora UJ za wybitne osiągnięcia naukowe (2009 i 2010), trzykrotny laureat Nagrody KLIO za najlepszą książkę historyczną (w latach: 1995, 1998, 2001), został także uhonorowany Nagrodą im. Jerzego Giedroycia. Za wkład w pracę organizacyjną w Instytucie Historii PAN (2003) został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Profesor ma w swoim dorobku naukowym ponad 30 książek. Jego najnowsza książka - "O historii nie dla idiotów" ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego są Władysław Stasiak (pośmiertnie), Krzysztof Wyszkowski, Jerzy Kalina, prof. Krzysztof Szwagrzyk, Zofia Romaszewska, Antoni Libera, a także prezydent Andrzej Duda.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie