"Wyrzucić statki z laguny". Manifestacja przeciwników "morskich drapaczy chmur" w Wenecji

Świat
"Wyrzucić statki z laguny". Manifestacja przeciwników "morskich drapaczy chmur" w Wenecji
PAP/EPA/ANDREA MEROLA

W Wenecji odbyła się w sobotę manifestacja kilku tysięcy przeciwników wielkich statków, wpływających do miasta. Powodem protestu była niedawna kolizja z udziałem olbrzymiego wycieczkowca, który uderzył w mały statek turystyczny. Rany odniosło kilka turystek.

"Wyrzucić statki z laguny" - taki okrzyk wznosili demonstrujący wenecjanie, którzy od lat protestują przeciwko obecności morskich "drapaczy chmur", jak nazywają wielopiętrowe jednostki, cumujące w rejonie historycznego centrum.

 

Manifestacja zakończyła się przy placu Świętego Marka. W jej trakcie podkreślano, że natychmiast trzeba wprowadzić zakaz wpływania wycieczkowców.

 

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

  

Jeden z organizatorów wiecu Gianfranco Bettin mówił: "Te giganty muszą opuścić lagunę. Są nie do pogodzenia z ekosystemem, a także niebezpieczne dla miasta". Wyraził przekonanie, że należy rozpocząć poważną dyskusję na temat konsekwencji stacjonowania ogromnych wycieczkowców w postaci poziomu emisji szkodliwych substancji i wpływu na stan morza.

 

- Musimy wprowadzić ograniczenia, które nie dopuszczą do tego, by statki stanowiły zagrożenie dla miasta, dla ludzi, dla ekosystemu laguny - dodał.

 

Obecnie obowiązujące plany zakładają stopniowe wycofanie statków wycieczkowych z Wenecji.


W zeszłym roku do weneckiego kanału Giudecca wpłynęły 594 wielkie jednostki, na pokładzie których było ponad 1,5 miliona pasażerów.

 

PAP/EPA/ANDREA MEROLA
pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie