Trzaskowski: Parada Równości to uczczenie postawy otwartości i tolerancji

Polska
Trzaskowski: Parada Równości to uczczenie postawy otwartości i tolerancji
Polsat News

Parada Równości to uczenie postawy otwartości i tolerancji - mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w przededniu sobotniej imprezy, którą objął patronatem. W Warszawie paradzie będzie towarzyszyło tzw. miasteczko równości.

Parada Równości wyruszy w sobotę o godz. 15 spod Pałacu Kultury i Nauki. Przejdzie m.in. ulicami Świętokrzyską, Marszałkowską, Waryńskiego, al. Armii Ludowej, al. Niepodległości, ul. Chałubińskiego, Alejami Jerozolimskimi i zakończy się pod Pałacem.

 

W piątek prezydent stolicy powiedział dziennikarzom, że Parada Równości to uczenie postawy otwartości i tolerancji, a takie imprezy odbywają się w wielu polskich miastach.

 

Widziałem tam uśmiechniętych ludzi

 

- Byłem na takich paradach już kilkukrotnie i widziałem tam uśmiechniętych ludzi - mówił prezydent stolicy. - To jest przede wszystkim podstawa do tego, żeby rozmawiać o tolerancji, a Warszawa jest miastem otwartym i tolerancyjnym - dodał.

 

W towarzyszącym paradzie miasteczku równości w Parku Świętokrzyskim od godz. 10 chętni będą mogli wziąć udział m.in. w zajęciach sportowych, warsztatach, a także debatach poświęconych głównie tematyce LGBTQ+.

 

Po paradzie o godz. 20 w Hard Rock Cafe rozpocznie się Koncert Love is Love, a o godz. 22 - oficjalne after party. Z kolei w niedzielę w Kinie Elektronik odbędzie się pokaz filmów pod hasłem "Kino równości". Od tygodnia w Warszawie odbywają się warsztaty, spotkania, wystawy w ramach "Tygodnia Równości".

 

Parada od 2001 r.

 

Parada Równości po raz pierwszy przeszła ulicami Warszawy w 2001 roku. Organizatorzy głoszą, że ich celem jest sprzeciw wobec nietolerancji i wykluczeniu. Warszawską Paradę Równości organizuje środowisko LGBTQ+. Za oficjalną organizację wydarzenia odpowiada Fundacja Wolontariat Równości, a za jego kształt komitet organizacyjny, do którego - jak twierdzą organizatorzy w mediach społecznościowych - może wstąpić każda osoba, instytucja, organizacja i firma.

 

Organizatorzy upominają się również o prawa mniejszości wyznaniowych, etnicznych, osób z niepełnosprawnościami i innych grup uważanych przez nich za dyskryminowane. Wśród ich postulatów są m.in.: ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem, wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści, małżeństwa i związki partnerskie dla wszystkich, miasta bez barier, otwartość wobec uchodźców i obcokrajowców, edukacja antydyskryminacyjna, edukacja seksualna, etyka w szkole, zaostrzenie kar za przemoc wobec zwierząt.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie