Znaleziono nowy gatunek grzyba. W Polsce wcześniej nie występował

Technologie
Znaleziono nowy gatunek grzyba. W Polsce wcześniej nie występował
Nadleśnictwo Baligród/Marcin Scelina
Gyromitra ticiniana - gatunek piestrzenicy, której istnienia w Polsce wcześniej nie odnotowano

Nienotowany do tej pory w Polsce gatunek grzyba z piestrzenic, Gyromitra ticiniana, znaleziono w lasach Nadleśnictwa Baligród. Gatunek nie ma jeszcze polskiej nazwy.

Na początku kwietnia na profilu krośnieńskiego Nadleśnictwa Baligród pojawił się wpis ze zdjęciem grzyba. Pod wpisem, jak można przeczytać na profilu, rozgorzała dyskusja.

 

Po kilku tygodniach ustalono, że znalezionym gatunkiem jest Gyromitra ticiniana, a nie jak początkowo przypuszczano piestrzenica pochyła czy też kasztanowata lub olbrzymia. Gyromitra ticiniana do tej pory nie była notowana w Polsce.

 

 

Piestrzenica kasztanowata uszkadza m.in. śledzionę, szpik kostny i wzrok


W Polsce występują natomiast piestrzenica kasztanowata oraz olbrzymia. Piestrzenica kasztanowata (Gyromitra esculenta) ma wysokość do 12 cm, a szerokość do 15 cm.


Podobnie jak inne piestrzenice ma owocniki składające się z krótkiego trzonu i mózgowato pofałdowanego kapelusza o charakterystycznej, kasztanowej barwie. Grzyb ten występuje w borach sosnowych i na terenie upraw leśnych.


Warto wiedzieć, że gatunek ten jest trujący, zawiera substancję toksyczną-gyromitrynę, powodującą powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenia wątroby, śledziony, nerek, szpiku kostnego oraz wzroku.

 

Piestrzenica kasztanowata mylona jest z jadalną piestrzenicą olbrzymią 


Piestrzenica kasztanowata mylona jest z jadalną piestrzenicą olbrzymią (Gyromitra gigas), która pojawia się w Polsce od marca do maja w wilgotnych lasach liściastych, zwłaszcza brzozowych i grabowych, ale także w lasach świerkowych.


Wprawdzie piestrzenica olbrzymia zawiera jedynie niewielkie ilości gyromitryny, to odradza się jej jedzenie, głównie ze względu na łatwość pomyłki wynikający z podobieństwa do trującej piestrzenicy kasztanowatej.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie