Prezydent Krakowa na czele Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa

Kultura
Prezydent Krakowa na czele Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa
PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został wybrany prezydentem Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), która troszczy się o ochronę dziedzictwa i zarządzanie miastami historycznymi. Liczy ponad 300 członków, zrzesza merów, prezydentów lub wiceprezydentów miast, którzy mają realny wpływ na decyzje podejmowane w tej sferze.

Wyboru dokonano podczas zakończonego w środę w Krakowie 15. Kongresu OWHC - po raz pierwszy odbywał się on w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Wybrano Radę Dyrektorów OWHC

 

W Krakowie wybrano także Radę Dyrektorów OWHC, która m.in. akceptuje budżet organizacji i decyduje o tematyce sesji organizowanych co dwa lata. Spośród 16 zgłoszonych kandydatur do Rady Dyrektorów weszli burmistrzowie miast: Brugia (Belgia), Cusco (Peru), Gyeongju (Korea Południowa), Kraków (Polska), Filadelfia (USA), San Miguel de Allende (Meksyk), Suzhou (Chiny) i Luksemburg (Luksemburg). Kadencja tego gremium jest dwuletnia.

 

- Dziękuję, że zaufaliście nam w Korei, wybierając na gospodarza 15. Kongresu OWHC i zaufaliście nam ponownie, nie tylko powierzając nam zaszczytną funkcję w Radzie Dyrektorów, ale też wybierając Kraków Prezydentem OWHC. To podwójne wyróżnienie przyjmujemy z wielką radością i dumą - podkreślił Jacek Majchrowski.

 

Gospodarzem kolejnej sesji OWHC będzie Quebec

 

Jak powiedział pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski gospodarzem kolejnej sesji OWHC w 2021 r. będzie miasto Quebec w Kanadzie, a jej uczestnicy będą dyskutować o ochronie lokalnego pejzażu kulturowego miast.

 

- Jednym z ważnych wydarzeń kongresu OWHC w Krakowie były odbywające się w Międzynarodowym Centrum Kultury warsztaty dla młodych menadżerów, w których wzięło udział o 19 osób z 14 krajów. Efektem ich kilkudniowej pracy była deklaracja dotycząca relacji między dziedzictwem a turystyką. Podkreślono w niej ogromną rolę angażowania społeczności lokalnych w tworzenie regulacji dla turystyki oraz edukacji wszystkich uczestników życia społecznego, także turystów w kwestii ich wpływu na dziedzictwo - powiedział Robert Piaskowski.

 

W 15. Kongresie OWHC uczestniczyli przedstawicie m.in. tak odległych krajów jak: Wyspy Zielonego Przylądka, Peru, Indonezja, Brazylia, Filipiny, Iran, Kongo, Meksyk, Senegal i Wietnam.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie