Mieli wyłudzić ponad 12 mln zł z PZ SKOK. Sąd skazał ich na od roku do dwóch lat więzienia

Polska
Mieli wyłudzić ponad 12 mln zł z PZ SKOK. Sąd skazał ich na od roku do dwóch lat więzienia
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

Na kary od roku do dwóch lat więzienia skazał we wtorek wrocławski sąd cztery osoby ws. oszustwa na szkodę Południowo-Zachodniej (PZ) SKOK. Oskarżeni, w tym dwóch nielegalnie wybranych prezesów PZ SKOK, mieli wyłudzić z tej spółki ponad 12 mln zł. Jeden z nich, Jakub G., to b. radny wybrany z list PiS i główny podejrzany ws. oszustw w dolnośląskim PCK.

Zarzuty dotyczącej wyłudzenia ze PZ SKOK ponad 12 mln zł dotyczą lat 2008-2009. Ówczesny, nielegalnie wybrany prezes PZ SKOK Andrzej P. oraz wiceprezes, również nielegalnie wybrany, Jakub G., zgodzili się na egzekucję z zarządzanej spółki kwot za niewykonane obsługi prawne i konsultingowe. W efekcie PZ SKOK stracił ponad 12 mln zł.

 

We wtorek wrocławski sąd skazał Andrzeja P. i Jakuba G. na rok więzienia.

 

Za uczestnictwo w tym oszustwie został również skazany Piotr M. - ówczesny prezes zarządu Ogólnopolskiego Centrum Windykacji spółka zoo. Sąd wymierzył mu karę dwóch lat więzienia.

 

Nieprawomocne wyroki

 

Na dwa lata pozbawienia wolności został również skazany Bartosz J. - ówczesny prezes zarządu Spółdzielczego Centrum Inwestycji Finansowych. Miał on podpisać umowy na świadczenia usług reklamowych z PZ SKOK, gdy tymczasem kierowana przez niego firma nie miała majątku i nie zatrudniała ludzi, co uniemożliwiało wywiązanie się z zawartych umów.

 

Wyrok nie jest prawomocny.

 

Były, nielegalnie wybrany wiceprezes PZ SKOK Jakub G. to także główny podejrzany ws. oszustw w dolnośląskim PCK. G. był dyrektorem wrocławskiego PCK do maja 2017 r. On i sześć innych osób są podejrzani o przywłaszczenie na szkodę PCK ponad miliona złotych. Pieniądze te pochodziły ze zbiórek odzieży.

 

Jakub G. to też b. radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który został wybrany z list PiS (został wykluczony z tej partii).

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie