Patryk Jaki złożył doniesienie na portal "SokzBuraka"

Polska
Patryk Jaki złożył doniesienie na portal "SokzBuraka"
Polsat News

Wiceszef MS Patryk Jaki poinformował, że złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie portalu "SokzBuraka". Podkreślił, że wie o "lewym finansowaniu" tego profilu, bo były linki oznaczone jako sponsorowane, a podczas kampanii wyborczej informacje dotyczące polityki powinny być rejestrowane.

Patryk Jaki pytany w czwartek w RMF FM, czy złożył doniesienie na portal "SokzBuraka", powiedział: "złożyłem, to już jakiś czas temu".

 

- Natomiast teraz jakby szykuję kolejne działania, które są absolutnie konieczne. Dlatego, że codziennie jest tam nieprawdopodobna ilość "fejków", kłamstw i manipulacji - podkreślił wiceminister.

 

Według niego "wiele osób o tym nie wie, że to jest po prostu manipulacja". - Dodatkowo powstają podobne konta, które - wiele wskazuje na to - mogą prowadzić te same osoby, które były w sposób lewy finansowane podczas kampanii na przykład samorządowej. Była tam podłączona "rura z pieniędzmi"- stwierdził Jaki.

 

Na pytanie, czy o tym wie, czy tylko przypuszcza, że było takie finansowanie, Jaki przekonywał, że "wie". - Wiem, były - podkreślił. - Tego dotyczy właśnie moje zawiadomienie do prokuratury. (...) Ja wiem, że było lewe finansowanie, a kto (finansował) - to ma ustalić prokuratura - dodał.

 

Pytany skąd wie, "że było lewe finansowanie", Jaki powiedział: "dlatego, że były linki oznaczone jako sponsorowane". - Czyli ktoś płacił za to, a podczas kampanii wyborczej trzeba to rejestrować, i to nie było rejestrowane. (...) Podczas kampanii wyborczej wszystkie informacje dotyczące polityki powinny być wpisywane do sprawozdań - wyjaśnił.

 

Dopytywany, jak jako wiceminister sprawiedliwości "weźmie się za »SokzBuraka«", Jaki powiedział: "przygotowuję również działania cywilne, i to takie, które będą bolały dla ludzi, którzy prowadzą tego typu »fejki«".

 

- Najwyższy czas zacząć walkę z "fejkową" polityką w Polsce. Codziennie pojawiają się tam nieprawdziwe informacje, w które ludzie wierzą, i najwyższy czas z tym skończyć - przekonywał.

 

Polityk zaapelował: "każdy, kto obserwuje ten profil (»SokzBuraka«), i podaje dalej te informacje, to niech się zastanowi".

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze