Seria tornad w Indianie i Ohio. Stan wyjątkowy w najbardziej zniszczonych rejonach

Świat
Seria tornad w Indianie i Ohio. Stan wyjątkowy w najbardziej zniszczonych rejonach
Pixabay.com/ skeeze/ zdj. ilustracyjne

Seria szybko następujących po sobie tornad przeszła w poniedziałek przez stany Indiana i Ohio powodując poważne zniszczenia. Co najmniej 1 osoba poniosła śmierć a 130 zostało rannych.

Żywioł zniszczył lub poważnie uszkodził setki domów, w tym szkoły i inne budynki publiczne, łamał drzewa i zrywał linie energetyczne. Największe zniszczenia zanotowano w rejonie miasta Dayton, w stanie Ohio.

 

W miejscowości Celina, w stanie Ohio, 81-letni Melvin Dale Hannah poniósł śmierć kiedy porwany przez tornado samochód uderzył w jego dom. Burmistrz Celiny Jeffrey Hazel powiedział, że są rejony, które "wyglądają jak strefa działań wojennych".

 

Gubernator Ohio Mike DeWine wprowadził stan wyjątkowy w trzech najbardziej zniszczonych hrabstwach.

 

Według Krajowej Służby Meteorologicznej w Indianie zanotowano 14 tornad, 12 w Kolorado i 9 w Ohio. Tornada nawiedziły też stany Iowa, Nebraska, Illinois, Minnesota i Idaho. Łącznie na obszarach Wielkich Równin i Środkowego Zachodu zanotowano 55 tego typu zjawisk.

 

Meteorolodzy podkreślają, że w tym roku tornada występują z nienotowaną dotychczas częstotliwością i są bardzo silne. Szybkość wiatru często przewyższa 200 km/godz.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie