Sędzia unijnego Trybunału Sprawiedliwości wybrany na prezydenta Łotwy

Świat
Sędzia unijnego Trybunału Sprawiedliwości wybrany na prezydenta Łotwy
PAP/EPA/TOMS KALNINS

Łotewski parlament wybrał w środę prawnika, dotychczasowego sędziego unijnego Trybunału Sprawiedliwości Egilsa Levitsa na nowego prezydenta kraju.

Levitsowi - kandydatowi pięciopartyjnej koalicji rządowej - dawano największe szanse na zwycięstwo spośród trzech zgłoszonych osób i potwierdziło się to w wynikach. Levits został wybrany już w pierwszej turze, otrzymując 61 spośród 93 oddanych ważnych głosów.

 

Obejmie on urząd 8 lipca, gdy skończy się kadencja Raimondsa Vejonisa, który zdecydował, że nie będzie się ubiegać o reelekcję.

 

- Będę prezydentem całej Łotwy - tych, którzy mieszkają w kraju i tych, którzy mieszkają zagranicą, biednych i bogatych - zadeklarował po ogłoszeniu wyników.

 

63-letni Levits spędził kilkanaście lat w Niemczech, dokąd w 1972 r. wyjechali jego rodzice, tam też skończył studia. Po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości był przez nieco ponad rok wicepremierem i ministrem sprawiedliwości. Od 1995 r. był on reprezentantem Łotwy w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, a od 2004 r. zasiadał w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

 

Uprawnienia prezydenta Łotwy są głównie ceremonialne, ale jest on zwierzchnikiem sił zbrojnych, może składać projekty ustaw i je odsyłać do parlamentu, a także nominować kandydata na premiera.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie