Ponad miliard ludzi na świecie ma problemy ze słuchem

Technologie
Ponad miliard ludzi na świecie ma problemy ze słuchem
Flickr/Loren Kerns.CC BY 2.0

Ponad miliard ludzi na świecie ma problemy ze słuchem, zakłócające codziennie funkcjonowanie, a zwłaszcza komunikowanie się z innymi - przypomina dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński. We wtorek w Warszawie i Kajetanach rozpoczyna się 2. Światowy Kongres Otologii.

- Ponad miliard osób na świecie ma problemy ze słuchem. To ogromny problem cywilizacyjny, który generuje wielkie koszty społeczne i ekonomiczne. Tylko w Polsce na zaburzenia słuchu cierpi od 1 do 2 na 1000 urodzonych niemowląt, około 20 proc. dzieci i młodzieży szkolnej, a także 75 proc. seniorów - podkreśla prof. Henryk Skarżyński, główny przewodniczący kongresu, któremu towarzyszy 32. Spotkanie Towarzystwa Politzera.

 

Specjalista zwraca uwagę, że dobry słuch to podstawa codziennej komunikacji. - Musimy jednak o niego bezustannie dbać; w tym celu należy regularnie badać się pod kątem sprawności tego narządu. Cywilizacja wpływa czasem negatywnie na jego funkcjonowanie, stąd dynamiczny rozwój operacyjnych metod leczenia zaburzeń słuchu. O tym właśnie dyskutujemy w gronie najwybitniejszych specjalistów z całego świata - dodaje.

 

 

W Kajetanach pod Warszawą wykonywanych jest najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch. Wiele zabiegów chirurgicznych wykonano tam po raz pierwszy w świecie. Tam również została także opracowana i uruchomiona pierwsza w świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii oraz rozwijane są innowacyjne narzędzia telemedyczne do badania wszystkich zmysłów człowieka.

 

- W Kajetanach znajduje się także największy na świecie ośrodek szkoleniowy technik chirurgicznych z unikatową pracownią wyposażoną w 30 stanowisk dla otochirurgii i rynochirurgii, nowoczesny sprzęt do ćwiczeń na preparatach anatomicznych i symulatorach komputerowych, w którym odbywają się międzynarodowe warsztaty szkoleniowe z zakresu otochirurgii - podkreśla dr Korneluk.

jm/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze