Mężczyźni w garniturach w środku lasu. Przyjechali wyrzucić śmieci

Polska

"Mieszkańcy wciąż wolą wyrzucać śmieci do lasu lub podrzucać je na tereny innej posesji, zamiast za darmo oddać je do punktów zbiórki odpadów" - alarmują strażnicy miejscy z Katowic, którzy udostępnili nagrania i zdjęcia z "foto-pułapek". W wyniku prowadzonych obserwacji w tym roku namierzono i ukarano mandatami 7 osób.

Na jednym z opublikowanych nagrań widać, jak dwóch mężczyzn ubranych w garnitury podjeżdża pod nielegalne wysypisko śmieci, a następnie wyrzuca stare, zużyte opony.

 

Strażnicy wskazują, że dzikie i nielegalne wysypiska mogą powodować "poważne zagrożenia dla środowiska".

 

Straż Miejska Katowice

"Są wynikiem nieodpowiedzialnego i nieprzemyślanego działania człowieka. Takie miejsca są nieprzystosowane do składowania odpadów, nie są też w żaden sposób zabezpieczone" - przekonują służby. Strażnicy miejscy zauważają, że osoby nielegalnie wyrzucające śmieci stawiają wygodę ponad dobro środowiska, bezpieczeństwo zwierząt oraz zdrowie innych ludzi.

 

Straż Miejska Katowice

"Dzikie wysypiska mogą zostać potraktowane przez zwierzęta leśne jako pożywienie. Groźne dla ich zdrowia i życia mogą być przede wszystkim folie i tworzywa sztuczne, w które pakowana jest żywność" - ostrzegają strażnicy. Przypominają, że niezutylizowane środki chemiczne mogą doprowadzić do poważnego zanieczyszczenia gleby i wód powierzchniowych, a także zwiększyć ryzyko pożarowe.

 

Straż Miejska Katowice
bas/ml/ polsatnews.pl; Zdj. główne: Straż Miejska Katowice
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie