Rekordowy wynik Beaty Szydło. Najwyższy odsetek poparcia - na terenach podtopionych

Polska

Beata Szydło (PiS) z 525 811 głosami poparcia osiągnęła najlepszy wynik w historii polskich wyborów do Parlamentu Europejskiego. Do tej pory rekord należał do Jerzego Buzka - w 2009 roku wybrało go 393 tys. wyborców. Podczas niedzielnego głosowania Szydło cieszyła się największym poparciem na terenach, gdzie doszło do podtopień. W powiecie dąbrowskim zdobyła 48,64 proc. wszystkich głosów.

Wynik Beaty Szydło jest absolutnie rekordowy: wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego zdobyła więcej głosów niż Kukiz’15 w skali całego kraju, a także trzykrotnie przebiła Lewicę Razem, którą poparło 166 tys. wyborców. 

 

W okręgu małopolsko-świętokrzyskim Szydło poparł niemal co trzeci głosujący, a spośród około 980 tys. głosów, jakie oddano na listę PiS w tym okręgu, do niej należał co drugi.

 

Najwyższy wynik byłej szefowej rządu odnotowano w powiecie dąbrowskim, gdzie zdobyła 48,64 proc. wszystkich oddanych głosów. W samej gminie Radgoszcz na Szydło osiągnęła wynik równy 60,82 proc.

 

Najsłabszy wynik - 42,86 proc.

 

Powiat dąbrowski był w ubiegłym tygodniu nękany lokalnymi podtopieniami. Wicepremier Szydło zawiesiła wówczas swoją kampanię wyborczą, by przyjechać do poszkodowanych z zalanych terenów i nadzorować działania służb. 

 

Była szefowa rządu osiągnęła równie wysokie wyniki w powiecie limanowskim (46,85 proc.), tarnowskim (45,54 proc.), suskim (43,77 proc.) i wadowickim (42,16 proc.).

 

Jaki, Jarubas i Thun

 

Szydło wygrała głosowanie we wszystkich powiatach w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, poza dwoma miastami na prawach powiatu. W Krakowie najlepsza okazała się być Róża Thun (Koalicja Europejska, PO), która zdobyła 25,50 proc. wszystkich głosów. Na byłą premier głosowało z kolei 16,13 proc. wyborców.

 

Głosowanie w Kielcach wygrał natomiast Adam Jarubas (Koalicja Europejska, PSL), który zdobył 20,63 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasował się Patryk Jaki (16,16 proc.), a Szydło - na trzecim (12,83 proc. głosów).

 

"Wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania"

 

Szydło w rozmowie z Polsat News przyznała, że gdy dowiedziała się o swoim wyniku wyborczym, towarzyszyły jej "radość i ulga, że już po kampanii wyborczej". - Ja wiedziałam, że będzie dobry wynik w Małopolsce i Świętokrzyskiem, bo lista PiS była bardzo mocna i wszyscy bardzo mocno pracowali i bardzo się zaangażowali w kampanię - powiedziała.

 

Wicepremier dodała jednak, że jej indywidualny wynik "przeszedł (jej) najśmielsze oczekiwania".

zdr/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie